DIVADLO EVROPSKÝCH REGIONŮ

PROGRAM FESTIVALU

Kompletní program a aktuální informace naleznete na stránkách jednotlivých pořadatelů:

KLICPEROVO DIVADLO

DIVADLO DRAK

OPEN AIR PROGRAM

červen, 2018

21čer10:3012:50Sen noci svatojánské aneb Čas probuzení(Klicperovo divadlo)

Více

Informace o akci

Očekávejte shakespearovský snově magický příběh, avšak představte si, že se odehraje v ošuntělé nemocnici jen pár krůčků od vašeho domu. Dílo slavného alžbětince jsme nechali prostoupit zápletkou filmu Čas probuzení. Možná jste právě tam poprvé užasli nad herectvím Robina Williamse. Tady mu navíc zdatně sekunduje Robert DeNiro. Jedná se o příběh lékaře, jenž se pokusí probrat z letargie a zdánlivé mrtvolnosti pacienty postižené následky encefalitidy. Oživit lidské sochy. Nakonec probudí k životu a lásce možná i sám sebe. V klicperovské verzi je středobodem všeho dění doktor Puckman. Podaří se mu alespoň na jednu noc probudit svým lékem k životu dva páry milenců? A usmířit svár ředitele nemocnice / krále skřítků s primářkou / královnou víl? A nadto je tu i parta zahraničních řemeslníků pod vedením Jurije Klubkoněnka, která pacientům představí vlastní adaptaci jedné opravdu slavné sci-fi. Po Macbethovi, Richardu III. a Romeovi a Julii je tu další drábkovská adaptace Williama Shakespeara. Snad vás bude inspirovat i dočtvrtice.

Čas

(čtvrtek) 10:30 - 12:50

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

21čer17:0018:20SpyboxKlicperovo divadlo / Hradec Králové

Více

Informace o akci

„Dřív jsme si mysleli, že svoboda a soukromí je něco jako jakási svátost a privilegium, ale naštěstí jsme tu blbost prokoukli. Ve velkém jsme se začali odhalovat, odkopávat a k velké radosti nás všech i svlékat. Protože to zbožňujeme. Protože to potřebujeme. Sledovat cizí životy a být součástí něčeho velkého, něčeho skutečného. Šmírovat.“ Debut Jakuba Tvrdíka napsaný na tělo jeho kolegům z pánské šatny. V hlavní roli s muži všech věků, podob a charakterů. Vítejte ve Spyboxu, moderní vymoženosti, díky níž můžete nahlédnout na pánské toalety, aniž by o vás měli přítomní pánové tušení. Každý, kdo si v televizi pustí nový díl realityshow, každý, kdo se připojí na nelegální webové stránky a sleduje cizí životy, každý, kdo vysedává s dalekohledem na balkoně, chce vidět nějakou pikanterii, nechutnost, zločin, nebo alespoň trapas. Toho všeho se vám při návštěvě Spyboxu dostane. Navíc ale odhalíte citlivá místa, přísně střežená tajemství, skryté smutky a bizarní rituály přítomných mužů. Ocitáme se za zrcadlem toalet luxusního klubu, kde se odehrává firemní večírek, který všem obrátí život vzhůru nohama. Přijďte si do Studia Beseda zašmírovat! A odhalte spolu s námi nejedno tajemství pánské šatny!!! „Představ si, že za těmahle stěnama je někdo, kdo se na nás teď dívá. Kouká nám na šulíny, zapisuje si naše velikosti, zkoumá naše chování, když jsme sami sebou."

Čas

(čtvrtek) 17:00 - 18:20

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

22čer15:3016:15O Šípkové RůženceDivadlo Kozlík

Informace o akci

Tradiční odpolední pohádka na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

(Pátek) 15:30 - 16:15

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

22čer16:0017:30Doporučujeme55 Shades of GayQUENDRA MULTIMEDIA PRISHTINA | KOSOVO

Více

Informace o akci

Divadelní společnost Quendra Multimedia z Prishtiny, která je považována za jednu z nejzajímavějších divadelních společností v jižní Evropě a na Balkáně, opět přináší na scénu z hlediska politiky zcela nekorektně zpracované, zábavné, politicky provokativní představení, tentokrát o LGBT komunitě. „55 odstínů gaye“ je groteskní příběh o LGBT politice na Balkáně a v Evropě. Místní balkánští politici se snaží zmanipulovat a podvést úředníky EU, humanitární žoldáci mezinárodních nevládních organizací často využívají homofobní prostředí, aby získali peníze do svých fondů, a mohli tak zavádět své sociální a vzdělávací programy (např. tvůrčí dílny a semináře na téma jak používat kondomy), zatímco úředníci EU zneužívají svého nadřízeného postavení a snaží se každého zotročit. Trojice (manipulace, zneužití, zotročení) zosobňuje v této hře otázku: Je sexuální svoboda na Balkáně možná? Nebo lze na Balkáně začít „Balkánské jaro sexuální revoluce“? V této hře se v konzervativním provinciálním městě, které je zcela homofobní, chtějí homosexuální partneři vzít. Podají žádost v době, kdy italská asociace Don Bosco začala ve městě stavět továrnu na výrobu kondomů. Jejich projekt je finančně podporován Evropskou unií, aby se snížila nezaměstnanost, která ve městě činí 90 procent. Intelektuálové, umělci, politici, představitelé církví a profesionální granátometčíci se jim v tom snaží zabránit navzdory tomu, že je v zemi sňatek stejného pohlaví zaručen ústavou, kterou premiér podepsal na základě evropských směrnic. V inscenaci 55 Shades of Gay hraje pět vynikajících kosovských herců, producentem je významný team divadelních umělců z Německa, Kosova, Francie a Srbska. „Jeton Neziraj čerpá inspiraci pro své hry v rock’n’rollu, politickém kabaretu a nemravnosti Williama Shakespeara. Napsal více než 20 her. Mnohé z nich byly přeloženy a uvedeny v Evropě a USA. Je známým autorem i v Turecku. Některé z jeho her jsou inspirovány slavnými filmy nebo divadelními inscenacemi. U některých vás rozesměje už jen jejich název. Jeho díla však vzbuzují tak velkou nevoli, že premiéra jeho poslední hry musela být uvedena pod policejním dohledem dokonce i v Kosovu.“ (Der Spiegel, Německo)

Čas

(Pátek) 16:00 - 17:30

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

22čer17:1517:45Monstra v zoo - Obří loutkyKALD DAMU / Praha

Více

Informace o akci

Další čas: 19:00 - 19:30 Nori Sawa projel s kufry plnými loutek celý svět a spolu s Honzou Bažantem, který se gigantickými loutkami ve veřejném prostoru zabývá již mnoho let, vytváří dvojici spojující loutkovou tradici Česka a Japonska. Společně se sedmnácti studenty pražské DAMU zvou na jedinečný zážitek Industriální zoo. Blízké setkání s loutkami v nadživotní velikosti. Studenti scénografie, herectví, režie a dramaturgie společně vytvořili organismy, jejíchž existence a interakce s prostředím nastolí pravidla ekosystému. Návštěvník zoo bude v situaci pozorovatele – výzkumníka, který musí odhalit pravidla „hry“, ve které budou mít hlavní roli obří loutky, výtvarné, ohňové, zvukové a světelné instalace.

Čas

(Pátek) 17:15 - 17:45

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

22čer18:0018:50Poslední trik Georgese MélieseDivadlo Drak / Hradec Králové

Více

Informace o akci

„Byl předurčen zdědit po otci obchod s obuví, ale místo toho si odmala rád kreslí. V Londýně uvidí kouzelnické vystoupení a je jím natolik fascinován, že se sám stane kouzelníkem. Koupí vlastní divadlo, které má stále vyprodané, protože nechává zmizet ženy a promění je v motýly… Pak se účastní prvního promítání bratří Lumiérů. Stane se geniálním filmovým tvůrcem, který vytvoří první filmový ateliér na světě.“ Georges Méliès (1861 – 1938), francouzský filmový režisér a významný průkopník kinematografie. Inscenace Divadla Drak je inspirována pozoruhodným životním příběhem a dílem průkopníka kinematografie George Méliése. Zavede diváky do lákavého prostředí kouzelníků, triků a magie. Kouzelnické triky, které Meliés dokázal jako první neuvěřitelně nápaditým způsobem využít ve filmovém médiu, si dodnes zachovávají svou výtvarnou poezii. A především mají mnoho pokračovatelů. Na Meliésův svět plný bezbřehé imaginace je dokonce i smrt krátká, neboť celuloid, iluze a fantazie jsou zbraně, které snad mohou i Zubatou porazit… Nebo ne? To se dozvíme na konci cesty fascinujícím životním příběhem největšího filmového kouzelníka všech dob. V Divadle Drak se poprvé představil režisér Jiří Havelka, který patří k nejtalentovanějším režisérům současné české divadelní scény. Jeho inscenace získaly řadu ocenění, v minulosti režíroval např. v Divadle Ypsilon, Divadle Archa, v Dejvickém divadle nebo Hadivadle. Je také hercem a spoluautorem přestavení známého Divadla VOSTO5. V roce 2007 získal Cenu Alfréda Radoka jako talent roku.

Čas

(Pátek) 18:00 - 18:50

Místo

Divadlo Drak - hlavní scéna

Pořadatel

Divadlo Drak

22čer19:0021:30U kočičí bažinyNárodní divadlo Brno

Více

Informace o akci

Irský venkov, syrový kraj bažin a rašelinišť. Místní komunita se chystá na slavnost. Svatební den Cartha-ga Killbridea a jeho mladé nevěsty Karolíny je však od počátku zastíněný temnými znameními, starými pověrami a kletbami. V jejich středu stojí Hester Swanová. Dlouhých 14 let žila Hester s Carthagem a má s ním dceru Josie, ten ale teď svůj život hodlá spojit s bohatou dcerou sedláka Cassidyho. V jeho životě ani v jeho domě už není pro Hester místo. Hester se cítí už zas oklamaná, opuštěná, ponížená, ale nehodlá se vzdát a podvolit. Bude bojovat až do konce, i když tuší nebo snad i ví, že je její osud stejně jako osud její matky a dcery spojen se zrádnou Kočičí bažinou. Právě na jejím okraji se kdysi narodila. Právě tam ji kdysi zanechala její matka. Na tomto místě se rozhodla zůstat a čekat na ni. Zůstane a bude bojovat – už ne o svoje štěstí, o svoji budoucnost, ani o prostou lidskou důstojnost. Bude bojovat jako kdysi amazonky, jako dávné barbarské čarodějky – proti všemu a proti všem. „Divokou vášnivost a spalující cit předložila Tereza Groszmannová obecenstvu s nevšední přesvědčivostí.“ (MARCEL SLADKOWSKI, Divadelní noviny, 17. 10. 2017)

Čas

(Pátek) 19:00 - 21:30

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

22čer19:0019:25Cvak – CiNeMaRioNNeTToGraphe v karavanuDON / FR

Více

Informace o akci

Další časy: 19:45 - 20:10, 20:30 - 20:55 Grandiózní «CinéMarionnettoGraphe des Fourmis» vás vítá ve svém malém putovním biografu. Staňte se jedněmi z nemnohých, kteří mají tu čest poznat «CliC», nostalgický ponor do „černobílého“ světa. Tento loutkový skeč, využívající revoluční technologii vyvinutou bratry Lanterneovými, změní navždy váš pohled na kino. V dnešní době 3D filmů vzdává tato malá intimní forma poctu velikánům němého filmu, jako jsou Georges Méliès, Buster Keaton nebo Charlie Chaplin. Společnost Des Fourmis dans la Lanterne založili v roce 2012 dva mladí francouzští loutkáři, původně artistka a žonglérka Yoanelle Stratman a scénograf a light designer Pierre-Yves Guinais.

Čas

(Pátek) 19:00 - 19:25

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

22čer20:0022:10Menandros & ThaïsAntonín Šilar a Ondřej Cikán

Informace o akci

Krásná nevěsta. Zdrcený hrdina. Odyssea surreálním světem. Tháïs je během své svatby s Menandrem unesena piráty. Ve snaze ji vysvobodit se ženich mění v krvelačné monstrum, jeho koni narostou křídla, čarodějnice jej zaslíbí jiné ženě, král Xerxés ho zbaví mužnosti, ale přesto na konci vše dopadne šťastně. Opravdu šťastně?

Čas

(Pátek) 20:00 - 22:10

Místo

Divadlo Drak - Studio Labyrint

Pořadatel

Divadlo Drak

22čer20:0021:00Čecháčci a ČoboláciFilip Teller a Pavol Seriš / Brno

Informace o akci

Filip Teller a Pavol Seriš, dva představitelé mladé generace autorského komediálního divadla, spojují síly a hlavy do společného díla. Kreace "Čecháčci a Čoboláci" je na pomezí stand-up comedy a divadla a využívá charakteristické prvky obou protagonistů: slovní i pohybovou komiku, tanec, zpěv či improvizaci. Autobiografické výpovědi se zde střetávají s etudami, které rozebírají vztahy Čechů a Slováků. "Brno mám rád a cítím sa tu doma." "Jsi obyčejný imigrant!"

Čas

(Pátek) 20:00 - 21:00

Místo

Divadelní stan

Pořadatel

Open Air program

22čer(čer 22)21:5023(čer 23)0:00Mastixkoncert

Informace o akci

Novoroční večírek, nezávislý na ročním období, čase i prostoru! Nekonečná a nekončící show plná písní z představení i mimo něj v podání herců Klicperova divadla a jejich přátel.

Čas

22 (Pátek) 21:50 - 23 (Sobota) 0:00

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

23čer10:0018:00Výtvarné dílny pro dětispeciální program

Informace o akci

Zábavné výtvarné dílny pro děti.

Čas

(Sobota) 10:00 - 18:00

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer10:0018:00Kolotoč řezbáře Matějespeciální program

Informace o akci

Dřevěný kolotoč řezbáře Matěje Holuba.

Čas

(Sobota) 10:00 - 18:00

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer10:0010:45O Šípkové RůženceDivadlo U staré herečky / Hradec Králové

Informace o akci

Klasická loutková pohádka o princezně Růžence, které nadělí zlá víla do vínku, že se v den svých sedmnáctých narozenin píchne o trn a usne na sto let. Pak přijde princ, polibkem ji probudí a je svatba. Královéhradecké nezávislé divadlo U staré herečky funguje bez stálé scény. Herečky Jarmila Vlčková a její dcera Jana Vyšohlídová nezávisle na sobě hrají svá představení nejen dětem z mateřských škol, ale také v divadlech a dalších kulturních zařízeních či pod širým nebem, opakovaně se zúčastňují domácích i zahraničních festivalů.

Čas

(Sobota) 10:00 - 10:45

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer11:0011:30Monstra v zoo - Obří loutkyKALD DAMU / Praha

Více

Informace o akci

Další čas: 15:00 - 15:30, 16:00 - 16:30, 18:00 - 18:30 Nori Sawa projel s kufry plnými loutek celý svět a spolu s Honzou Bažantem, který se gigantickými loutkami ve veřejném prostoru zabývá již mnoho let, vytváří dvojici spojující loutkovou tradici Česka a Japonska. Společně se sedmnácti studenty pražské DAMU zvou na jedinečný zážitek Industriální zoo. Blízké setkání s loutkami v nadživotní velikosti. Studenti scénografie, herectví, režie a dramaturgie společně vytvořili organismy, jejíchž existence a interakce s prostředím nastolí pravidla ekosystému. Návštěvník zoo bude v situaci pozorovatele – výzkumníka, který musí odhalit pravidla „hry“, ve které budou mít hlavní roli obří loutky, výtvarné, ohňové, zvukové a světelné instalace.

Čas

(Sobota) 11:00 - 11:30

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer11:0011:25Cvak – CiNeMaRioNNeTToGraphe v karavanuDON / FR

Více

Informace o akci

Další časy: 13:00 - 13:25, 14:30 - 14:55, 16:00 - 16:25, 18:30 - 18:55 Grandiózní «CinéMarionnettoGraphe des Fourmis» vás vítá ve svém malém putovním biografu. Staňte se jedněmi z nemnohých, kteří mají tu čest poznat «CliC», nostalgický ponor do „černobílého“ světa. Tento loutkový skeč, využívající revoluční technologii vyvinutou bratry Lanterneovými, změní navždy váš pohled na kino. V dnešní době 3D filmů vzdává tato malá intimní forma poctu velikánům němého filmu, jako jsou Georges Méliès, Buster Keaton nebo Charlie Chaplin. Společnost Des Fourmis dans la Lanterne založili v roce 2012 dva mladí francouzští loutkáři, původně artistka a žonglérka Yoanelle Stratman a scénograf a light designer Pierre-Yves Guinais.

Čas

(Sobota) 11:00 - 11:25

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer14:0014:50Medová královnaDivadlo Drak / Hradec Králové

Více

Informace o akci

Dědeček včelař pošle svou malou vnučku do úlu pro med. To ale není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na cestě k sladkému pokladu je třeba překonat řadu překážek, naučit se pokoře a trpělivosti. Vnučka se postupně dozvídá, kde se takový med vůbec bere a jak jej získat. Dědeček jí pomáhá překonat strach a učí ji mluvit se včelami jejich řečí tak, aby si získala jejich náklonnost a snad i přátelství. Díky jeho moudrým radám, vlastní odvaze a pomoci jedné ztracené včely v nesnázích nakonec děvčátko přece jen pozná tajemství úlu, získá důvěru včelí královny a stane se dobrou včelařkou.

Čas

(Sobota) 14:00 - 14:50

Místo

Divadlo Drak - hlavní scéna

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer15:0018:00Nonperfektně vod Matasavernisáž výstavy

Informace o akci

Blízké setkání s legendárním výtvarníkem a scénografem Petrem Matáskem pohledem jeho studentky Terezy Venclové. Jedinečná výstava, která nemůže být jinde než v Divadle Drak

Čas

(Sobota) 15:00 - 18:00

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer15:3016:15Rozárčina postýlkaDivadlo Dívadlo

Informace o akci

Rozárka je pěkná lumpačka! Zatímco si jen tak povykuje a tropí vylomeniny, pod postýlkou se jí hromadí odpadky, které je líná nosit do koše. Netuší, že to není jen tak a že jí tam vzniká hotová říše nepořádku! Až jednoho dne se jí za postýlku zřítí její milovaný plyšáček Myšáček. Nedá se nic dělat – musí se vydat na záchrannou výpravu a postavit se svému čurbesu tváří v tvář! Původní autorská pohádka pro děti od 3 let.

Čas

(Sobota) 15:30 - 16:15

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

23čer16:0017:40MacochaHaDivadlo Brno / Studio Hrdinů Praha

Více

Informace o akci

„Škoda jen, že je vždy nutné začít od sebe.“ Jsem spisovatelka. Byla jsem spisovatelka. Byla jsem manželka, matka, intelektuálka. Byla jsem umělkyně. Chtěla jsem. Nechci. Vidím se a vidím je. Vidím rozostřeně! Vypravěčka – jako Elfriede Jelinek červené knihovny – stojí v noci na balkóně a shlíží dolů na lidi. Vzpomínky jí unikají a roubují se navzájem. Na dně které lahve se ztratilo dítě, kde vyprchala láska k muži? Jeden Jarda, mlčky stínující v obrazech z minulosti, a před ním pět hereckých hlasů – pět fází života rozpité identity! Revize feministické touhy po nezávislosti, po individuálním právu organizovat si svůj životní monolog, ovšem bez zábran a vědomí následků? „Nový společný projekt HaDivadla a Studia Hrdinů nabízí sugestivní sondu do světa frustrací a nejtemnějších hlubin ženské psychiky. Třebaže autorčin tvrdý, extrémně sebestředný úhel pohledu může diváka občas poněkud iritovat, režijně-výtvarné uchopení tématu i přesvědčivé herecké ztvárnění inscenace se jakýmkoliv pochybnostem úspěšně brání.“ (SAŠA HRBOTICKÝ, Ihned.cz, 12. 9. 2017)

Čas

(Sobota) 16:00 - 17:40

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

23čer17:0017:45Kánon 100 - veřejné natáčeníPodkroví / Český rozhlas Vltava

Informace o akci

Veřejné odpolední natáčení v podkroví Klicperova divadla.

Čas

(Sobota) 17:00 - 17:45

Místo

Klicperovo divadlo - Podkroví

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

23čer17:0017:40Dlouhý, Široký a BystrozrakýKALD DAMU / Praha

Více

Informace o akci

Loutková pohádka Karla Jaromíra Erbena DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ inspirovaná výtvarníkem Zbyňkem Sekalem. Šli dva, šli tři. Vlastně šli čtyři a ještě kůň k tomu. Šli dlouho, šli lesem. A kam došli? Do Železného zámku! Inscenace vznikla jako semestrální práce studentů v rámci studia na katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU, premiéru měla 30. 5. 2017 na klauzurním Procesu KALD DAMU. Představení potěší děti od pěti let i jejich rodiče. Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU byla pod vedením profesora Josefa Skupy založena v roce 1952. Studium na KALD kombinuje otevřené formy vycházející z divadelní avantgardy a zároveň progresivně aplikuje českou loutkářskou tradici. Kromě řemeslných dovedností, teoretického a historického vzdělání, se katedra zaměřuje na zkoumání oblastí prvotních divadelních funkcí, prověřuje dělení na tradiční divadelní profese – režii, dramaturgii, scénografii, herectví, kostýmní návrhářství, hudbu či tanec, jejichž prolínání tvoří jádro divadelní tvorby. Na katedře působilo mnoho význačných osobností českého divadla, např. Josef Krofta, Petr Matásek, Pavel Kalfus, Ivan Rajmont, a další. Z řad absolventů se etablují výrazné osobnosti a umělci do českých i zahraničních divadel a volných uměleckých projektů a skupin.

Čas

(Sobota) 17:00 - 17:40

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer19:0021:30Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 3/4Divadlo v Dlouhé

Více

Informace o akci

Hudební retro inscenace podle světového bestselleru Sue Townsendové. Matka Pauline, otec George a syn Adrian Moleovi. A také jejich babička May s radikálními názory. Na první pohled normální rodinka. A také spolužáci, spolužačky, sousedé a známí. Rok a čtvrt dospívání Adriana Molea, britského puberťáka. Nejtěžší okamžiky v životě, které zažil každý z nás - dětství mizí v dáli, hormony se bouří, rodiče se rozvádějí a navíc ty problémy s pletí... „Zkušený Martin Matějka se s jistotou dokáže převtělit do ústřední role Adriana, plus minus čtrnáctiletého kluka, jenž se trochu komicky pasuje do role intelektuála. Herec se nepitvoří, přesto si zachovává zpola dětskou bezelstnost i lišáckou naivitu, s níž průběžně komentuje vlastní fyzické i duševní zrání, rozpad vztahu svých rodičů i osudy sousedů, spolužáků či všemi opuštěného, odbojně naladěného starce Berta (Jiří Wohanka).“ (SAŠA HRBOTICKÝ, aktualne.cz, 10. 11. 2017) „Tajný deník Adriana Molea přináší inteligentní zábavu i příjemné hudebně-pěvecké zážitky.“(SAŠA HRBOTICKÝ, aktualne.cz, 10. 11. 2017)

Čas

(Sobota) 19:00 - 21:30

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

23čer20:0021:20FAUST - premiéraDivadlo Drak / Hradec Králové

Více

Informace o akci

V barokních kontrastech, rozkročené mezi fraškou a tragédií, pokleslostí a moralitou, představíme ve festivalové premiéře malé i velké divadlo světa, a stejně tak i malý a velký svět divadla. V této unikátní inscenaci vytvořené u příležitosti šedesátého výročí založení Divadla Drak se představuje celý soubor divadla, který připomene kočovnické, jarmareční kořeny našeho divadla. A jaké jiné téma se více hodí pro oslavu loutkářského jubilea, než téma faustovské, které je s loutkovým divadlem neodmyslitelně spjato? Příběh doktora Fausta, který upsal svou duši ďáblu, se za staletí dočkal bezpočtu lidových loutkářských variací. K těm nejslavnějším – s úctyhodnými 273 reprízami – patří představení Johanes doktor Faust, které na prknech divadla Drak zinscenoval legendární Matěj Kopecký. Právě verze, jak ji podle loutkářských tradic, starých rukopisů a Matěje Kopeckého obnovil Prof. Dr. Jindřich Veselý, se nám stala východiskem pro inscenaci, která se odkazuje nejen k našim předchůdcům z řad kočovných lidových loutkářů, ale i k nejvlastnějším tradicím našeho divadla. Stylově v divadelním šapitó!

Čas

(Sobota) 20:00 - 21:20

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer21:0022:30Divoké historkyDivadlo Tramtárie / Olomouc

Více

Informace o akci

Absurdní komedie. Šest minipříběhů ze života úplně normálních lidí, kterým jednoho krásného dne úplně normálně ruply nervy. V přeplněné čekárně u lékaře, na úřadě, v restauraci nebo třeba na svatební hostině. Člověk snese spoustu drobných křivd každodenního života. Ale čeho je moc, toho je příliš! Přesně to si řekli hlavní hrdinové divokých historek těsně před tím, než se rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou. Poprvé v životě! Teď a tady srovnat účty! Silou ale spravedlivě! Proti všem nespravedlnostem světa! A výsledek? Desítky nadávek, stovky pěstních úderů, hektolitry krve, sem tam nějaká mrtvola a… hromada chytrého černého humoru.

Čas

(Sobota) 21:00 - 22:30

Místo

Divadelní stan

Pořadatel

Open Air program

23čer21:3023:00Karavana SWINGers BANDkoncert

Více

Informace o akci

Hudební show v rytmu swingu a funku! Nápad, založit seskupení swingujících muzikantů, vznikl někdy v listopadu roku 2004 mezi 5–6 hodinou ranní nad skleničkou starého dobrého českého rumu. Je to zářný příklad toho, jak rum dokáže pozvednout kulturní potenciál města. Swing a humor jsou hlavním důvodem spojení muzikantů všech profesí od dělníka přes studenta, učitele, grafika, stavaře, zemědělce, mistra, manažera až ke skladateli. Po roce zkoušení jsme začali hrát na různých, pro nás bezvýznamných, soukromých večírcích (např. Carnegyhall – New York, Gun Kyunggido – Korea, House Of Blues – Las Vegas, La Trastienda – Buenos Aires). Rádi bychom si však chtěli zahrát na takových prestižních akcích, jako jsou pouťová zábava v Pohorsku, hasičský bál v Bukovníku, nebo zahrádkářský ples v Červených Dvorcích. Snad se nám to někdy splní!

Čas

(Sobota) 21:30 - 23:00

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

23čer(čer 23)21:3524(čer 24)0:00Band-a-SKAkoncert

Informace o akci

Koncert skupiny Band-a-SKA na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

23 (Sobota) 21:35 - 24 (Neděle) 0:00

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

24čer10:0018:00Kolotoč řezbáře Matějespeciální program

Informace o akci

Dřevěný kolotoč řezbáře Matěje Holuba.

Čas

(Neděle) 10:00 - 18:00

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

24čer10:0018:00Výtvarné dílny pro dětispeciální program

Informace o akci

Zábavné výtvarné dílny pro děti.

Čas

(Neděle) 10:00 - 18:00

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

24čer10:0010:40IOtesánekDivadlo B / Praha

Více

Informace o akci

Klasická pohádka o Otesánkovi už moc dětí nenadchne, ale iOtesánek je jiný! Máte na podlaze nepořádek? Potřebujete přestavět nábytek? Správná chvíle na to pořídit si iOtesánka. Robotický žrout pro děti z tohoto tisíciletí. Pohádka o nenasytnosti, neposlušnosti a o tom, když se něco přežene. Představení pro děti od tří let o známém nenasytovi. Příběh vychází z motivů klasické pohádky, jen Otesánek je trošku…jiný. Je to totiž robot. Zpočátku roztomilý pomocník v domácnosti, postupem času ale… Pohádka je hrána s originálními dřevěnými marionetkami, zvukovými efekty a nadhledem. Divadlo b je projekt bývalých a současných členů divadla Buchty a loutky a jejich přátel. Ve své tvorbě se věnují zejména divadlu pro děti, ale občas také i divadlu pro dospělého diváka. V roce 2015 členové souboru uvedli celovečerní loutkový film Malý pán, který později adaptovali ve stejnojmennou divadelní loutkovou pohádku. Přitom se inspirovali jak filmem, jehož režisérem je Radek Beran a loutkoherec René Krupanský v něm vodí loutku Malého pána, tak knihou Velká cesta malého pána od autorů Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha, která posloužila jako předloha pro tento film. Divadelní inscenace Malý pán měla premiéru v roce 2016, představení iOtesánek vstoupil na divadelní prkna na podzim roku 2017.

Čas

(Neděle) 10:00 - 10:40

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

24čer10:3012:25Klášterní ulice aneb To je vražda, hopsalaKlicperovo divadlo

Více

Informace o akci

Ke stému výročí vzniku Československé republiky dovolil si náš ansámbl secvičiti aktovku jistého Labiche. Přesunuli jsme její děj z Paříže do nám bližší Prahy, avšak komediální hrot tím nijak neotupili, ba naopak! Hlavní hrdina, pan Koldinský, spořádaný měšťan a vzorný manžel, si z kopýtka vyhodí jen při výjimečných příležitostech. Právě takovou je oslava vzniku nové Československé republiky. Zážitků mnoho, vzpomínky žádné, praví klasické mejdanové heslo. Když se ale probudíte s kocovinou, suchem v hrdle, totálním oknem a druhou osobou ve vaší posteli, není to úplně v pořádku. Výhodou je samozřejmě možnost společné rekonstrukce včerejší noci, jenže namísto smíchu z historek, kterými se jednou budete rádi chlubit kamarádům, se dostaví děs. V novinách se objeví zpráva o noční vraždě mladé uhlířky a vy společně nacházíte po kapsách čím dál více jednoznačných důkazů, spojujících vás s tímto zločinem. A aby toho nebylo málo, slídí kolem dotěrný sluha, zvědavá žena a její vlezlý bratr! A jak bude takové ráno vypadat o sto let později? V roce 2018? V den po prezidentských volbách? Bude kocovina pana Koldinského ze slavení a nebo ze zapíjení smutku? Masaryk nebo Zeman? Adina nebo Bohdalka? Emanuel Moravec nebo Václav Moravec? Noviny nebo mobily? „Zase to uhlí! Vždycky se znovu objeví, jako krvavá skvrna Macbethovi! Už nikdy v životě nebudu zabíjet uhlířky! Člověk se strašně ušpiní!“

Čas

(Neděle) 10:30 - 12:25

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

24čer11:0011:25Cvak – CiNeMaRioNNeTToGraphe v karavanuDON / FR

Více

Informace o akci

Další časy: 13:00 - 13:25, 15:00 - 15:25, 15:45 - 16:10, 16:30 - 16:55 Grandiózní «CinéMarionnettoGraphe des Fourmis» vás vítá ve svém malém putovním biografu. Staňte se jedněmi z nemnohých, kteří mají tu čest poznat «CliC», nostalgický ponor do „černobílého“ světa. Tento loutkový skeč, využívající revoluční technologii vyvinutou bratry Lanterneovými, změní navždy váš pohled na kino. V dnešní době 3D filmů vzdává tato malá intimní forma poctu velikánům němého filmu, jako jsou Georges Méliès, Buster Keaton nebo Charlie Chaplin. Společnost Des Fourmis dans la Lanterne založili v roce 2012 dva mladí francouzští loutkáři, původně artistka a žonglérka Yoanelle Stratman a scénograf a light designer Pierre-Yves Guinais.

Čas

(Neděle) 11:00 - 11:25

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

24čer14:0015:35Deník zlodějeDivadelní spolek Masopust / Praha

Více

Informace o akci

Mysteriózní opera na texty Jeana Geneta a Bedřicha Bridela pro jednoho činoherce - zpěváka (Miloslav König) s hudbou Martina Dohnala v režii Jana Nebeského. Jean Genet se kočkuje s Bedřichem Bridelem, současná imaginace z okraje společnosti s imaginací barokní. Zvláštní a odvážné propojení deníků „prokletého“ dramatika, spisovatele a recidivisty Jeana Geneta, v nichž popisuje svou jedinečně sebedestruktivní filozofii zločinu a krásy, s významnou českou básnickou skladbou z doby baroka autora Bedřich Bridela Co Bůh? Člověk?, nabízí provokující směs a nečekané vazby. Narcistní a bezohledně infantilní deník plný rozkoše, strachu a vzdoru proti jakékoli autoritě, se překvapivě ladně vine k prudkému a horkokrevnému vyznání a zanícení Bridela, který leží u nohou svého Boha, jako Genet leží pod nohami toho kterého milence. V obou textech kypí příbuzná touha a volání, podobná horečka těla, které chce patřit. Splynout. Nalézt Ráj. Extrémní pnutí mezi tělem a duší, jejich svár v baroku mnohokrát popsaný, se naplňuje v činech a vztazích, žitých Genetem. Prožívání vlastní nízkosti, jako vědomě přijaté pozice, se přibližuje sladkému ponížení Bridela, který rýmuje jako děcko, v pravidelném rytmu a bez okras. „Já nad slámu, květ, seno, / jako pléva jsem laciný, / i nad žabí plemeno, / špatnější, i nad luštiny; / já pravdy stín zatmělý, / nejsem něco, než nijakost, / já jsem šat, střep zetlelý, / mrcha, mrva, kůže a kost.“ Barokní zpěv střídají důvěrná, leč věcná sdělení prostituta a zloděje.

Čas

(Neděle) 14:00 - 15:35

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

24čer14:0014:50A do třetice všehoDivadlo DRAK / Hradec Králové

Více

Informace o akci

Po výletech mezi indiány či do cirkusového zvěřince se Divadlo Drak obrací zpět k lidové klasice. Z inscenace A do třetice všeho… se dozvíte, že bez práce nejsou svatební koláče, že kdo přespříliš rozmazluje svoje děti, ten riskuje, že jimi bude sněden, a že krást se opravdu, ale opravdu nevyplácí. Moudrost a půvab klasických pohádek se tu navíc snoubí s magií loutkového divadla, romantikou starých hracích skříní a nenahraditelnou energií živé hudby. Inscenace A do třetice všeho… je určena nejmenším divákům a vychází z klasických pohádek, jak je zaznamenali Karel Jaromír Erben, Božena Němcová a další. Inspiruje se slavnou tradicí lidového loutkového a jarmarečního divadla či fenoménem kramářské písně a hledá pro ně nové, současné výrazové prostředky. Trojici příběhů, ve kterých magická trojka hraje trojnásobnou roli, tak budeme vyprávět podobně, jak to lidoví loutkáři dělají už po staletí. A přece jinak…

Čas

(Neděle) 14:00 - 14:50

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

24čer15:3016:15Nepořádek v šuplíkuDíra na trhu

Informace o akci

Tvůrčí skupina Díra na trhu na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

(Neděle) 15:30 - 16:15

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

24čer17:0018:00Bílý TesákDivadlo Drak / Hradec Králové

Více

Informace o akci

Daleko na severu za časů zlaté horečky, v nehostinném místě a v drsné době, vyrůstá ze štěněte v dospělého psa Bílý tesák, kříženec psa a vlka. Od přírody má do vínku nadělenou divokost a nespoutanost, musí se ale naučit podřizovat lidem a vyjít s ostatními psy. Nedokáže se jen tak začlenit do smečky psů ani lidí, není přijímán a sám obtížně přijímá. Jeho jinakost ho předurčuje být buď tím prvním mezi všemi, nebo posledním. Během svého dospívání se setkává s násilím a nenávistí, ale také s laskavostí, ba dokonce i s láskou. Co se nakonec nejsilněji otiskne v jeho duši? Podaří se mu najít klid?

Čas

(Neděle) 17:00 - 18:00

Místo

Divadlo Drak - hlavní scéna

Pořadatel

Divadlo Drak

24čer19:0021:40Bratři KaramazoviKlicperovo divadlo / Hradec Králové

Více

Informace o akci

o víš, čerti na mě nezapomenou! Až umřu, vezmou háky a stáhnou mě dolů do pekla. A pak si zase říkám – kde by vzali háky? A jaké jsou? Železné? To mají vlastní kovárnu? Tam v klášteře si jistě představují, že v pekle je strop. Ale já jsem ochoten věřit v peklo takhle beze stropu. A v tom právě vězí ta zatracená otázka – když není strop, tak nejsou ani háky... Ale jaká by to pak byla spravedlnost?“ Vrcholné dílo Fjodora Michajloviče Dostojevského. Román o čtyřech částech s epilogem. Sociálně filosofické pojednání o světu, Bohu a otci. A o lásce vášnivé, oddané, uražené, ponížené, všeobjímající a sobecké. O světě bez pravidel. O světě, jemuž vládne Fjodor Pavlovič Karamazov, otec, který je zosobněním nejhorších lidských vlastností, otec chamtivý, vypočítavý, krutý a zbabělý. Podědili kus karamazovství také jeho synové? Žili, byli jednou tři bratři… Nejstarší Dimitrij zvaný Míťa, důstojník a floutek, hazardér a milovník, vášnivý surovec. Mladší Ivan, cynik a intelektuál, hledající ateista, nihilistický misantrop. A nejmladší Alexej, čistý Aljoška, pokorný dobrák, který chce smířit všechny se sebou, mezi sebou a s Bohem. Jenže v karamazovském světě dobro snadno nevítězí. Je tu taky Smerďakov, slouha plný nenávisti a pohrdání. A ďábel obchází blíž, než si myslíme… A láska? Dojde naplnění svojí touhy hrdá a ušlechtilá Kateřina Ivanovna? A co Agrafena Ivanovna, Grušenka, smyslná, vypočítavá i nešťastná, milovaná všemi? Nebo Líza? Napůl žena, napůl dítě, ubohé, bolestínské i kruté? Přežije tedy alespoň naděje? Je tu přece ještě Ilujška, chlapec, po kterém se háže kamením… Připomeňte si jeden ze základních pilířů světové literatury. Přijďte si zapřemýšlet o smyslu života a nechte se unášet v jeho vášních a běsech. „Tys byl můj Bůh a já jsem tě milovala. – Všichni jsme Karamazové. – Proč já jsem taková hodná. - Čert na mě doráží, chlupatý čert! – Mám vás ráda, ale úctu k vám nemám. – Jsou chvíle, kdy lidé milují zločin. - Já tě budu milovat věčně, ale bez ní nemohu žít. – Otcové, nepokoušejte dětí svých. – Ty musíš být strašně nešťastný člověk! - Tak je tedy Bůh nebo není? - Chci vás zachránit před sebou samou. – Milujte člověka i v hříchu jeho. – Utíkej, čerte, potvoro chlupatá, utíkej! – Jsme obě zlé. – Je mi těžko, ženo. - To by bylo přece krásné, kdyby nikde nic nezůstalo.“

Čas

(Neděle) 19:00 - 21:40

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

24čer19:0019:55WhispersMossoux-Bonté

Více

Informace o akci

„Šepoty“, cinkání duší, rachocení vzpomínek a předci, kteří klopýtají na scénu. V předchozích představeních pracovala Nicole Mossoux s různými formami možné interakce marionet, stínu a manipulace s předměty. Tentokrát se zabývá světem zvuků, které jsou ozvěnami jejích strašidelných pohybů. Silueta vypůjčená z Vermeerových výjevů neúnavně odchází a zase se vrací na to samé místo v prostoru a přináší s sebou siluety, které jakoby se vynořovaly z jejího vlastního těla: impulzivní ektoplazma nebo protáhlé přízraky se objevují náhle, nepříhodně, s úmysly, které jsou přinejmenším zcela nejasné. Užití živých zvuků jim propůjčuje paradoxní konsistenci, kdy je živá postava vytlačována fantomy, které sama vytvořila. Jedná se o inscenaci významného belgického tanečního souboru Mossoux-Bonté, na které se podílelo Théâtre de la Balsamine (Brusel) spolu s Théâtre Le Passage (Fécamp), tanečním oddělením Federation Wallonie-Bruxelles a Wallonie-Bruxelles International.

Čas

(Neděle) 19:00 - 19:55

Místo

Divadlo Drak - Studio Labyrint

Pořadatel

Divadlo Drak

24čer21:0023:00StalkerTeatro Tatro Štúdio

Více

Informace o akci

Stalker je divadelní adaptací slavného románu Piknik na cestě od jedněch z nejvýznamnějších zástupců vědecko-fantastické literatury – bratrů Arkadije a Borise Strugackých. Příběh knihy se odehrává někde na Západě, v oblasti města, které navštíví mimozemská civilizace. Lokalita, kde po sobě zanechala stopy, se nazývá Pásmo. Kromě artefaktů s magickými schopnostmi, je území charakteristické fyzikálními anomáliemi, které vytvářejí pro návštěvníky smrtelné pasti. Kromě zaměstnanců Mezinárodního ústavu mimozemských civilizací mají o pozůstatky mimozemské návštěvy zájem i stalkeři – lidé, kteří riskujíce život, chodí do stráženého Pásma jen v noci a předávají předměty překupníkům. Největším předmětem touhy je podivná koule, která podle legend dokáže plnit ta nejtajnější přání. Hrdinové v Stalkerovi žijí v atmosféře degenerujícího světa a zároveň v pocitu, že existuje něco, nějaký odkaz, který nám někdo zanechal a který nám má pomoct zastavit pád a vyřešit všechny problémy. Jak se ale zachová člověk, který přistoupí k zářící kouli, aby vyslovil svoje přání, když pochopí, že koule neplní přání, která jsou vyslovená, ale utajená? Nezalekne se jich? Nezalekne se sám sebe? Toto zpracování Stalkera v podání slovenského Teatro Tatro bude pokusem o společné zamyšlení nad základními filozofickými otázkami v kontextu s existující realitou – v prostoru našeho konkrétního, současného života. Teatro Tatro je volné uskupení slovenských i zahraničních herců, režisérů, výtvarníků a nadšenců, kterým učarovalo divadlo. Je ojedinělým zjevem v pestré paletě divadelních produkcí, žánrů a tvořivých metod, jakož i permanentním provokatérem na cestě za novým syntetickým divadelním jazykem.

Čas

(Neděle) 21:00 - 23:00

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

24čer(čer 24)21:4525(čer 25)0:00Safari akordeon orchestrkoncert

Informace o akci

Večerní koncert akordeonového orchestru Safari na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

24 (Neděle) 21:45 - 25 (Pondělí) 0:00

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

24čer22:0023:30Pusťte Donnu k maturitě!Divadlo pod Palmovkou / Praha

Více

Informace o akci

Láska, sex a něžnosti na 90210 způsobů Čágo bélo, šílenci. Je právě tolik, kolik je a vaše oblíbené Studio Palm OFF přináší epizodu z vašeho dospívání. Brandon má nového walkmana, Kelly to přehnala s odbarvovačem a mami, tati, Dylan pije! Nechceš si o tom promluvit? Nekompromisní ponor do devadesátek, do období, kdy všechny otázky dokázalo zodpovědět Bravíčko. Kdy jsme všichni toužili chodit na West Beverly high. Kdy jsme trsali na Spice girls. Láska, sex a něžnosti na 90210 způsobů. A nezapomeňte: až dokoukáte film, přetočte videokazetu na začátek, jinak dostanete v půjčovně pokutu. „Dianiškova konfrontace prvního desetiletí svobody s dneškem je nejenom vtipná a vynalézavě postavená, ale poměrně dobře pojmenovává absurditu a bizarnost „devadesátek“, kdy se odčiňovaly křivdy minulosti, lidé si užívali svobodu projevu a zároveň se ve velkém kradlo, podvádělo a plundrovalo.“ (JANA MACHALICKÁ, lidovky.cz, 4. 3. 2018) „Divadlo pod Palmovkou má další kasaštyk, který vedle osobitého humoru a stylu přináší i překvapivě přesnou konfrontaci nepříliš vzdálené minulosti s dneškem.“ (JANA MACHALICKÁ, lidovky.cz, 4. 3. 2018)

Čas

(Neděle) 22:00 - 23:30

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

24čer22:1523:45Uražení a poníženíDivadlo Spektákl

Informace o akci

Ponurý příběh z prostředí ztřeštěného životního kvasu, tupého egoismu, rozporných zájmů, chmurné neřesti, tajných zločinů.

Čas

(Neděle) 22:15 - 23:45

Místo

Městská hudební síň

Pořadatel

Open Air program

25čer10:0010:50Vent deboutDes Fourmis Dans La Lanterne

Více

Informace o akci

Další čas: 17:00 - 17:50 Malé holčičce se obrátí život naruby, když s překvapením objeví svět, který je úplně jiný, než ten její. Je plný mnoha druhů slov, zvuků, písemností a kreseb. Děvčátko zná jen svět ticha, takže zcela podlehne mohutné vlně děsivých a zároveň vzrušujících zvuků. Pokouší se zjistit, co ji odděluje od tohoto vesmíru, který, jak se zdá, všichni kolem ní ignorují. Nic v jejím světě však nepřemůže ten vítr. Mocný, nevyzpytatelný, a všudy přítomný ji pronásleduje a vždy vtáhne zpět domů. Zjistí, že vítr s sebou odnáší myšlenky, hlasy, svobodu a tak se pustí do boje s jeho mocnými poryvy. Příběh o této malé dívence, pohádka pro mladé i staré, je inspirován zeměmi umlčenými cenzurou. Společnost Des Fourmis dans la Lanterne založili v roce 2012 dva mladí francouzští loutkáři, původně artistka a žonglérka Yoanelle Stratman a scénograf a light designer Pierre-Yves Guinais.

Čas

(Pondělí) 10:00 - 10:50

Místo

Divadlo Drak - Studio Labyrint

Pořadatel

Divadlo Drak

25čer15:3016:15Staré pohádky českéBílkovo kratochvilné divadlo

Čas

(Pondělí) 15:30 - 16:15

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

25čer16:0018:00VyrozuměníKomorní scéna Aréna / Ostrava

Více

Informace o akci

A kdybych se nebál, že kojufer bzal gaftre, mohlo dojít i k luhof dyburoch!“ Hra z roku 1965, v níž se Václav Havel již představil jako zkušený autor absurdního divadla. V rámci zvýšení srozumitelnosti úředních dokumentů je zaveden do úředního styku umělý jazyk ptydepe, který má zamezit jakýmkoli nedorozuměním, neboť se v něm každé slovo od ostatních liší natolik, že neexistuje ani ta nejmenší možnost záměny. Boj o jeho prosazení je provázen intrikami, které nám i dnes připadnou víc než povědomé. Nakonec se však ukáže, že nový jazyk je natolik složitý, že se mu nikdo z úředníků není schopen naučit, a celý projekt je proto odvolán. „Režisér Vojtěch Štěpánek (...) udělal to nejlepší, co se s Havlovými texty zřejmě dá dělat a v čem byl zatím takřka bezkonkurenčním havlovským interpretem Andrej Krob. Nepašoval do her vlastní genialitu, odmítl přizdobovat Havla jakýmikoli vnějšími ornamenty a soustředil se na vnitřní čtení smyslu, na skutečné „bytí situací“ a „bytí postav“. (VLADIMÍR JUST, Divadelní noviny, 14. 12. 2017)

Čas

(Pondělí) 16:00 - 18:00

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

25čer17:0017:45Lída Engelovápovídání v podkroví

Informace o akci

Povídání s Lindou Engelovou v podkroví Klicperova divadla.

Čas

(Pondělí) 17:00 - 17:45

Místo

Klicperovo divadlo - Podkroví

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

25čer18:0019:00Běžkařská odyseaBratři v tricku / Praha

Více

Informace o akci

Výlet je závodem, jehož hlavní cena je zážitek. V tomto ohledu jsou tito muži nejlepšími závodníky z nejlepších – skuteční šampióni. Dokonce větší, než si sami myslí. Dva běžkaři ztraceni v mapě i v ročním období, bok po boku a však v jedné stopě podstupují běžkařskou odyseou – bludnou pouť s nejasným koncem i průběhem! Hole vzhůru, vosk na knír, čaj na kuráž a krok sun krok! Představení „Běžkařská odysea“ čerpá z letitých zkušeností Bratrů v tricku na poli pouličního divadla. Tradičně silnou doménou souboru je sebeironie, žonglování, předmětová manipulace, střídmá akrobacie a laskavý humor. Diváci budou psychicky i fyzicky vtaženi do děje ať se děje co se děje. Žádná stopa? Nevadí, tohle představení není žádná klasika! Jak praví oblíbené německé rčení: „LANGLÄUFER LEBEN LÄNGER“ — „běžkaři žijí déle“! Smích a humor prý taky roky přidávají. Tak račte s tímto představením objevit elixír nesmrtelnosti!

Čas

(Pondělí) 18:00 - 19:00

Místo

Malé náměstí

Pořadatel

Open Air program

25čer19:0020:30Les FollesLa Mue/tte

Více

Informace o akci

„Les Folles“ je poetický triptych pojednávající o argentinských matkách, které vzdorovaly poslední vojenské diktatuře, zodpovědné za 30 000 „zmizení“. Tato diktatura podněcuje rozhněvané kolektivní vědomí, zrozené z křiku lůna žen, požadující hledání zmizelých členů rodiny a obranu lidských práv. V první části inscenace je vytrvalost těchto žen s vyšívanými šátky ukázána skrze postavu švadleny. Steh za stehem se pokouší přivolat vzpomínky na zmizelé a vytváří intimní rekonstrukci, která se mění z pouhé samoty na kolektivní sílu. Druhá část představení je dokument o pátrání argentinského imigranta v Evropě, který objevuje politický kontext oněch temných let, kdy bylo nebezpečné se otevřeně vyjadřovat. Tato dvě němá sóla doplňuje např. výstava historických fotografií Matky z Plaza de Mayo, loutková rekonstrukce „pochodu odporu“, či krátký animovaný film. La Mue/tte je tandem tvořený herečkou a loutkářkou Delphine Bardot a Santiagem Morenem, hudebníkem a loutkářem argentinského původu. Oba se spojili v roce 2014, aby vytvořili inscenaci, kde se prolínají tělo a objekt a kde hudba a gesto jsou neoddělitelné. Vynalezli divadelní jazyk beze slov, v němž s využitím pohybujících se těles a předmětů, prvků každodenního života, masek nebo textilních materiálů vytvářejí výmluvné obrazy.

Čas

(Pondělí) 19:00 - 20:30

Místo

Divadlo Drak - hlavní scéna

Pořadatel

Divadlo Drak

25čer19:0022:00Zamilovaný ShakespeareDivadlo pod Palmovkou / Praha

Více

Informace o akci

Divadelní verze stejnojmenného slavného filmu, která se v roce 2014 stala jednou z největších londýnských událostí posledních let, je nyní poprvé uvedena také v Praze. Mladý básník a dramatik Will Shakespeare musí co možná nejdříve dokončit svou novou hru, nedostává se mu ale sil ani inspirace. Múzou se mu po náhodném setkání, které jako by vypadlo ze Shakespearových slavných her, stane mladá a krásná Viola, která se zároveň sama touží dostat k divadlu jako herečka, ale protože v Shakespearově době bylo herectví ženám zapovězeno, uchýlí se ke lsti a pronikne do Shakespearova souboru převlečena za chlapce. Na pozadí záměny postav, velké lásky, omylů a nedorozumění, intrik, obchodních machinací i neobyčejně zábavně a trefně zachyceného divadelního zákulisí se tak odehrává okouzlující fiktivní příběh o tom, jak vznikla nejslavnější hra všech dob Romeo a Julie. „Lang vytáhl možnou Shakespearovu mladickou rozpustilost, ztřeštěnost, neukotvenost, pochyby o sobě. Tu polohu dokonale vystihuje Tomáš Dianiška a má k tomu stejně výraznou Kamilu Trnkovou v roli Violy de Lesseps.“ (J. P. KŘÍŽ, Deník Právo, 30. 11. 2017)

Čas

(Pondělí) 19:00 - 22:00

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

25čer20:3020:56TripteaseMouka

Více

Informace o akci

Triptease vás zve, abyste ztratili hlavu ve fantastickém obludáriu. Obézní žena a strip-tease loutek odhalených až na jejich tělesné orgány ve spárech dvou bezhlavých kabátů. Divoká a absurdní hra, kde se těla loutkoherců mísí s těly loutek. Tajný kabaret na nejroztodivnějších místech. Nechte se strhnout do časoprostoru naplněného podivnou poetikou. Vydejte se na výlet mimo svou komfortní zónu. Soubor Mouka vznikl v Praze v roce 2006 na základě práce pod vedením Marka Bečky (Buchty a loutky). Prvním představením byla jejich vlastní verze Červené Karkulky s dřevěnými loutkami z českého loutkového divadla 18. století. Ve svých představeních vytváří svůj vlastní nekonvenční vesmír, ve kterém vznikají úžasné střety mezi fantazií a skutečností každodenního života.

Čas

(Pondělí) 20:30 - 20:56

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

25čer21:0022:30Voila!koncert

Více

Informace o akci

Kdo někdy zažil koncert Zdenky Trvalcové a kapely VOILA!, ví, jak těžké je zařadit tuto skupinu do nějaké hudební škatulky. Perfektně sehraná pětice hudebníků dokáže během jedné skladby plynule přecházet z jednoho stylu do druhého a skvěle zvládnutý zpěv Zdenky Trvalcové dodává skladbám nezapomenutelnou atmosféru, dokáže nadchnout a z každého koncertu dělá nezapomenutelný hudební zážitek. Swing, twist a chanson s náhlou příměsí hip-hopu nebo reggae… Kdo ví, který nástroj zrovna vystřihne sólo. Na albu s názvem On the waves zazní kromě již tradiční francouzštiny také písně v angličtině, ale i ve slovenštině – mateřštině zpěvačky. Album On the waves volně navazuje na první album Décollage (2014) a bylo opět inspirováno příběhy ze zpěvaččiných cest. Posluchači se tak mohou nechat unést „na hudebních vlnách“ do Francie či Španělska anebo si jen vychutnat „ambientní momenty prchavého štěstí.“ Voilá! je synonymem pro kvalitní multižánrový hudební zážitek. Ještě před vydáním debutového alba kapela získala cenu Český tučnák, udílenou mladým nadějným umělcům. Debutovým albem Décollage (2014) pak naděje do nich vkládané potvrdili. Úspěch u širšího publika zaznamenala především skladba Flip flops, která se probojovala na přední místa hitparády Radia 1 i slovenského Rádia FM.

Čas

(Pondělí) 21:00 - 22:30

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

25čer(čer 25)22:0026(čer 26)0:00Petr Sovič & Gramofonkoncert

Informace o akci

Koncert Petra Soviče & Gramofonu na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

25 (Pondělí) 22:00 - 26 (úterý) 0:00

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

26čer10:0010:45Cesta do středu země (sopouchem Milešovky)Divadlo Alfa

Více

Informace o akci

Lákavý svět dinosaurů a obřích plavuní v inscenaci, která kombinuje divadelní prostředky s projekcemi a triky světa filmu. Představení vzdává hold Julesovi Verneovi a Karlu Zemanovi, dvěma mužům, kteří hýřili napínavými a zábavnými příběhy a jsou inspirací pro další a další generace vědců, výtvarných umělců, spisovatelů, proroků a vizionářů nebo filmařů. Anebo divadelníků! Skupina plzeňských skautů se vydá na výlet na Milešovku, nejvyšší horu Českého středohoří. Poté, co vchod do jeskyně, kterou zkoumají, zasype kamení a hledají cestu ven, dostávají se hloub do středu Země. Postupně poznávají svět prehistorických příšer, který se (jaká náhoda!) vyskytuje i v učebnicích. O dobrodružství rozhodně nebude nouze! Autor předlohy, který na památku svého otce tvoří dětská představení pod pseudonymem Šimon Olivětín, je autorem několika divadelních her a loutkových představení pro děti (Divadlo ALFA, Naivní divadlo Liberec). Inscenace „Cesta do středu Země“ je dílem týmu Divadla ALFA v čele s režisérem Tomášem Procházkou (spolupracoval úzce se souborem Buchty a loutky) a scénografem Robertem Smolíkem (držitel řady ocenění a vedoucí katedry scénografie KALD DAMU). Oba pracují i pod hlavičkou umělecké skupiny Handa Gote research & development. Hudbu do představení složil vnuk slavného plzeňského rodáka a divadelníka E. F. Buriana Jan Burian ml.

Čas

(úterý) 10:00 - 10:45

Místo

Divadlo Drak - Studio Labyrint

Pořadatel

Divadlo Drak

26čer15:3016:15O prasátku a myšceDivadlo Dívadlo

Informace o akci

Veselá odpolední pohádka na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

(úterý) 15:30 - 16:15

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

26čer16:0017:10MedeiaNebeský, Trmíková, Prachař / Praha

Více

Informace o akci

Za chvíli, až budeš trpět až do dne své smrti, pomysli, Iásone, že žila jednou dívenka Médeia, náročná a čistá. Malá něžná Médeia ležela s roubíkem v ústech na dně té druhé. Bojovala úplně sama, nepoznaná, bez pomoci. Divadelní projekt „Médeia“ je zpracováním jednoho z nejkrutějších příběhů lásky, zrady a pomsty, který byl kdy napsán. Scénář se inspiruje, propojuje a zpracovává texty Senecy, Anouilha, Christy Wolfové, Ingeborg Bachmannové, Oscara Wildea, Vojtěcha Nebeského a Lucie Trmíkové. Médeia je přemítáním o tom, kdy a za jakých okolností se člověk vylévá z břehů lidskosti. Je sondou do duše, která přestává být lidskou, kdy člověk přestává být člověkem, kdy překračuje meze lidství. „Scénář propojuje úryvky ze Senecy, Anouilhe, Christy Wolfové, Ingeborg Bachmannové, Oscara Wildea, Vojtěcha Nebeského a Lucie Trmíkové. I v této rovině se slučuje minulost se současností a snad i budoucností v jeden celek. Lamentace střídá poezie. Podle toho, z jaké předlohy je část textu použita. Ukazuje se tak, že nic není černobílé, i když protikladnost mužského a ženského principu je podstatou všeho.“ (LENKA DOMBROVSKÁ, Divadelní noviny, 19. 2. 2018)

Čas

(úterý) 16:00 - 17:10

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

26čer17:0017:45Vladimír (Něžný)Scénické čtení

Informace o akci

Scénické čtení textu Jana Vápeníka v podkroví Klicperova divadla.

Čas

(úterý) 17:00 - 17:45

Místo

Klicperovo divadlo - Podkroví

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

26čer17:0017:40MauglíDivadlo U staré herečky / Hradec Králové

Více

Informace o akci

Inscenace na motivy Knihy džunglí spisovatele Rudyarda Kiplinga, ve které je místo slov akce. Ocitneme se v indické džungli plné nástrah a nebezpečí, obklopeni divokými šelmami a zákeřnými plazy. Do toho ztracené dítě, které ani pořádně nemluví, a jedna housenka… Poradí si Mauglí ve světě vlků, hadů, tygrů a jiných obrovských zvířat, s nimiž si i dospělí poradí jen stěží? Dokáže malý kluk uprostřed divočiny přežít? Mauglího v džungli najde vlk. Ten pochopí, že se o ztracené dítě někdo musí postarat. Má hlad? Že by mělo chuť na kostičku? Ne, med bude lepší! Do věci se vloží medvěd, který se stane Mauglího opatrovníkem. Mauglí se ale musí naučit přežít sám, a tak se vydává na výpravy do džungle. Postupně pochopí, že život v divočině vyžaduje moudrost a bystrost, i když zpočátku ho z prekérních situací zachraňuje medvěd, který skrytě hlídá Mauglího na každém kroku. Vypadalo by to jako ráj, kdyby v okolí nekroužil zlý tygr… Příběh o odvaze a přátelství se neobejde bez napětí a trochy nebezpečí, ale určitě se obejde bez zbytečných slov. Královéhradecké nezávislé divadlo U staré herečky funguje bez stálé scény. Herečky Jarmila Vlčková a její dcera Jana Vyšohlídová nezávisle na sobě hrají svá představení nejen dětem z mateřských škol, ale také v divadlech a dalších kulturních zařízeních či pod širým nebem, opakovaně se zúčastňují domácích i zahraničních festivalů.

Čas

(úterý) 17:00 - 17:40

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

26čer19:0020:30Prinzessin HamletSchauspiel Leipzig / Lipsko

Více

Informace o akci

A já věřila, že teď už víš co se životem. / Že už máš tak nějak jasno, / kdo kdo jsi, / co se děje / a jak. / Že slunce vychází na východě a na západě zapadá, / že se led promění ve vodu, / předtím, než se vypaří, / že se se nic nestane ničím jiným / bez konejšivého mezidobí. Princezna Hamlet tyto představy své matky naplnit nechce a nedokáže. Naopak, radikálně se vzepře všem rolím, které ji přisuzuje rodina, společnost a stát. Vehemence, se kterou se snaží odhalit tyto struktury, je životu a systému nebezpečná. Pro to, co chce vykonat, je ochotna položit život. Princezna Hamlet je pro své údajné šílenství odsunuta svou matkou z království do Buckinghamského paláce, kde zpívá ve sboru a je zbožňována spolupacientem Oféliem. Její nejlepší přítelkyně Horácia se ji pokouší zachránit, ale skončí přesto jako hračka v rukou Gertrudy, která ji využije k nastolení společenských pořádků. Finská autorka E. L. Karhu sáhla ve své hře po Shakespearových tématech pravdy, lásky, zrady a moci, vytvořila ale svébytné dílo, feministický přepis Hamleta s ozvuky Sarah Kane a Heinera Müllera. Motiv vyčerpání, ústícího do šílenství, stojí ve středu stejně jako otázka (ne)fungujícího subjektu uvnitř logiky, kterou připravila společnost, a těch, kteří svůj vlastní život chtějí proměnit namísto toho v dalekosáhlé gesto.

Čas

(úterý) 19:00 - 20:30

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

26čer19:0020:25Společenstvo vlastníkůVosto5 / Praha

Více

Informace o akci

Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště v autorském projektu Divadla Vosto5. Dramatický formát postavený na půdorysu klasické schůze společenství vlastníků bytových jednotek v sobě skrývá vše, co přináší každé sousedské soužití – banální konflikty, absurditu, vypjaté emoce i humor. Inscenace je postavena na půdorysu běžné schůze SVJ, jakých ročně probíhají tisíce. Všichni účastníci jsou vlastníky bytových jednotek, což jim dává právo rozhodovat o společných prostorách s důrazem a jistotou svého majetku. Oněch několik metrů čtverečných v osobním vlastnictví jim tedy poskytuje jednoduchou veličinu – moc. Moc, kterou jinak nemohou prokázat a nechat naplno projevit nikde jinde, než právě zde – na schůzi SVJ. SVJ má svůj volený orgán – výbor SVJ, jehož úkolem je spravovat společný dům „s péčí řádného hospodáře“, jak definuje zákon. Tuto formuli si ovšem každý vykládá po svém. Nutnost žít pod jednou střechou v jednom domě vyžaduje uspořádat jednou za čas schůzi SVJ, kde se musí probrat všechny body týkající se nutných oprav a dalších záležitostí ve společných prostorách domu, aby dům svým nájemníkům jednak nespadl na hlavu, ale aby se v něm všem i lépe žilo. Prototypy lidí, které zdravíme na chodbě svého domu, a kteří nás neskutečně štvou. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo o nás. Originální představení oceňovaného Divadla Vosto5 mělo premiéru v říjnu 2017.

Čas

(úterý) 19:00 - 20:25

Místo

Aldis

Pořadatel

Divadlo Drak

26čer20:0020:50AntiwordsSpitfire Company / Praha

Více

Informace o akci

Ovlivněno dílem Václava Havla především jeho hrou Audience a jejím legendárním zpracováním režiséra Menzla, který do role sládka obsadil Landovského, který během hraní vypil přibližně devět osmistupňových piv. Podaří se performerkám překonat tento výkon? Podaří se jim dosáhnout hraničního stavu, který odkazuje na havlovský motiv odcizení a hrabalovskou poetiku samoty. V hlavní roli spolu s aktérkami inscenace se představí i velké hlavy od sochařky Pauliny Skavové a hudba Sivan Eldar speciálně složená pro tuto událost. Představení Antiwords bylo uvedeno již ve třech kontinentech světa a sklízelo úspěch např. ve Washingtonu, New Yorku, Pekingu, Soulu, Busanu, Milanu, Oslu, Krakowě, Florencii, Berlině, Londýně a Edinburku.

Čas

(úterý) 20:00 - 20:50

Místo

Divadelní stan

Pořadatel

Open Air program

26čer(čer 26)20:3527(čer 27)0:00Factorial! Orchestrakoncert

Informace o akci

Koncert skupiny Factorial! Orchestra na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

26 (úterý) 20:35 - 27 (Středa) 0:00

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

26čer21:0022:00Zápisky z volných chvilKALD DAMU / Praha

Více

Informace o akci

O volném čase, který taje, mizí, rozpadá se a zamrzá. Je ticho, vlaštovky létají nízko a já čekám, jestli se něco stane. Bouřkový mrak je vysoký, nahoře široký a zploštělý. V létě, zejména v červenci a v srpnu, odpoledne a navečer, když je horko, dusno, bílé huňaté mraky jsou nízko, postupně rostou do výšky, odspodu tmavnou a mají rozšířený a zploštělý horní okraj. Autorská inscenace se inspiruje důvěrnými sešity dvorní dámy Sei Šónagon (konec 10. století) a zápisky poustevníka Kamo no Čómeie (13. století). Inscenace získala čestnou záštitu Velvyslanectví Japonska v České republice.

Čas

(úterý) 21:00 - 22:00

Místo

Divadlo Drak - Studio Labyrint

Pořadatel

Divadlo Drak

26čer21:3021:56TripteaseMouka

Více

Informace o akci

Triptease vás zve, abyste ztratili hlavu ve fantastickém obludáriu. Obézní žena a strip-tease loutek odhalených až na jejich tělesné orgány ve spárech dvou bezhlavých kabátů. Divoká a absurdní hra, kde se těla loutkoherců mísí s těly loutek. Tajný kabaret na nejroztodivnějších místech. Nechte se strhnout do časoprostoru naplněného podivnou poetikou. Vydejte se na výlet mimo svou komfortní zónu. Soubor Mouka vznikl v Praze v roce 2006 na základě práce pod vedením Marka Bečky (Buchty a loutky). Prvním představením byla jejich vlastní verze Červené Karkulky s dřevěnými loutkami z českého loutkového divadla 18. století. Ve svých představeních vytváří svůj vlastní nekonvenční vesmír, ve kterém vznikají úžasné střety mezi fantazií a skutečností každodenního života.

Čas

(úterý) 21:30 - 21:56

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

26čer(čer 26)22:0027(čer 27)0:00Sezuan (Basierend auf Brecht)Lachende Bestien / Praha

Více

Informace o akci

...dobro a zlo, pravda a lež, černá bílá, jin a jang. Nebo ne nebo ne nebo ne? Jen panda je jedna a zároveň dvojí, černá a bílá zároveň. Nový autorský projekt divadelní skupiny Lachende Bestien založený na Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu a jeho teoretických textech. Čtyři herečky na jevišti na půdorysu Brechtovy hry vypovídají o feminismu, lásce, kapitalismu a životě v pravdě dnes. „Povedená inscenace ukazuje, že Michal Hába má mnoho nápadů, jak své myšlenky formulovat na jevišti, dokáže také ve správný moment představení odlehčit a protkat ho nenuceným humorem a hlavně umí rozebrat text, přidat do něj své poselství, a zase jej dát dohromady tak, že výsledek je kompaktní a pozoruhodné dílo.“ (LUKÁŠ HOLUBEC, i-divadlo.cz, 19. 12. 2017) „V Sezuanu se (Hába) táže: Kdo je dobrý člověk ze Sezuanu? A odpovídá: Sečuan je metafora. Sečuan je jeviště. Sečuan je provincie. A to v této inscenaci opravdu najdete – spoustu metafor, pohrávání si s divadelností, společenský komentář. Sezuan je zkrátka inspirativní dílo a Hába opět pokročil ve stavbě své jedinečné poetiky.“ (LENKA DOMBROVSKÁ, Divadelní noviny, 27. 6. 2017)

Čas

26 (úterý) 22:00 - 27 (Středa) 0:00

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

27čer9:009:40Moment!Studio Damúza / Praha

Informace o akci

Další čas: 10:30 - 11:10 Stačí malý moment a obyčejné předměty ožívají. Skříp. Písk. Vrz. Rachtata. Přicházejí plechoví hrdinové od popelnic. Nenechte se zmást jejich možná trochu drsným zevnějškem, skrývá se za ním něžná duše. Vydejte se s námi do světa, kde i rezavé plechovky vyprávějí fascinující příběhy...

Čas

(Středa) 9:00 - 9:40

Místo

Divadlo Drak - Studio Labyrint

Pořadatel

Divadlo Drak

27čer10:0010:45K šípku s RůženkouNaivní divadlo / Liberec

Více

Informace o akci

Už název inscenace napovídá, že nepůjde úplně o klasiku. A to i přesto, že se tvůrčí tým pustil do zdánlivě tradiční loutkářské formy – víceméně iluzívního kukátkového divadla, v němž se hraje ručně řezanými marionetami. Jenže původní hra Víta Peřiny nechtěla jen převyprávět notoricky známou pohádku. Tvůrci se totiž zaměřili na oněch sto let, které Růženka díky kruté sudbě zaspala. Co vše se za tu dobu událo? Snažil se někdo o její probuzení? Jaké jsou šance člověka v souboji s osudem? A co může být osudovějšího, než láska? Inscenace je navíc věnována blížícímu se 100. výročí vzniku samostatného Československa. Růženka totiž usne na své osmnáctiny, v našem provedení se tak stane v roce 1918. A podobně jako onoho roku zaniklo císařství, usnulo i království Růženčina tatínka. Začíná nová éra plná objevů a chudák zvídavá Růženka, která již ve svém pokoji má i nedávno vynalezenou promítačku filmů, to má jako na potvoru všechno prospat. Ledaže… Ledaže by se jejímu milému Vráťovi podařilo krutou sudbu zlomit. Nebo alespoň vrátit čas a zabránit Růženčinu osudnému píchnutí. Jenže boj s osudem bývá někdy opravdu náročný. A často i marný. Představení je určeno jak mladším školákům, kteří si v něm mohou užít absurdní grotesku o cestování v čase a parodickou variaci na notoricky známou pohádku, tak i starším dětem, které se již učí dějepis. Ty zase mohou v příběhu Růženky zkoušet odhalit drobné dějepisné narážky a odkazy na běh času v letech 1918 – 2018.

Čas

(Středa) 10:00 - 10:45

Místo

Divadlo Drak - hlavní scéna

Pořadatel

Divadlo Drak

27čer15:3016:15Tři španělské pohádkyAlena Kubínová

Informace o akci

Hudební inscenace složená ze tří španělských pohádek na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

(Středa) 15:30 - 16:15

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

27čer16:0017:30Kabaret Normalizácia al. Modlitba pre MartuSlovenské ND

Více

Informace o akci

Marta Kubišová byla v šedesátých letech minulého století členkou populárního pěveckého tria Golden Kids. Bleskovou kariéru Golden Kids přerušila tvrdá normalizační opatření. Kvůli zfalšované pornografické fotomontáži dostala Kubišová od strany KSČ zákaz umělecké činnosti. Na návrat do pěvecké kariéry musela čekat téměř dvacet let. Po celou dobu čelila systematickému šikanování ze strany vlády. Kromě toho se musela vyrovnat s mnoha osobními traumaty. A přesto měla stále dost vnitřní síly, aby si stála za svým přesvědčením. V roce 1977 se stala signatářkou a mluvčí Charty 77. Na veřejnosti vystoupila během Sametové revoluce, kdy zazpívala Modlitbu pro Martu a Československou hymnu. Právě píseň Modlitba pro Martu se stala jedním ze symbolů odporu českého národa proti vpádu vojsk. Dynamické kabaretní představení, které vzniklo mimo jiné u příležitosti čtyřicátého výročí podepsání Charty 77, bravurně spojuje činohru s živou hudbou. „Príjemným prekvapením je v titulnej úlohe Monika Potokárová. Jej čistý a zvučný hlas síce ‘nechrapčí’ tak ako originál, ale interpretácia Kubišovej piesní by v jej podaní obstála aj v samostatnom koncertnom prevedení.“ (PETER SCHERHAUFER, etrend.sk, 24. 1. 2018)

Čas

(Středa) 16:00 - 17:30

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

27čer17:0017:50Kocour v botáchBuchty a loutky / Praha

Více

Informace o akci

Známý příběh o Kocourovi v botách v novém kabátě – s nadhledem a nezaměnitelným humorem v provedení svérázného loutkového divadla, hrajícího pro děti i dospělé. Žili byli tři bratři a tatínek jim nechal dědictví… Nejstarší syn dostal mlýn, prostřední peníze a nejmladší, hm, na toho zbyl jen kocour. Cha chá, jen obyčejný kocour? Ale pozor, on tak docela obyčejný není, on totiž mluví! A dokáže taky ledacos vymyslet a zařídit, třeba princeznu nebo… Nevěříte? Tak se přijďte podívat! Veselá pohádka o nejchytřejším kočičákovi a jeho věčně udiveném pánovi pro celou rodinu. Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo založené v roce 1991 v chebské ubytovně čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU. Od té doby mají za sebou 60 divadelních premiér pro dospělé i děti, loutkové a animované filmy a klipy, mnoho jednorázových projektů v oblasti netradičního divadla, hudby, výtvarného umění, filmu a jejich prolínání. Ve své tvorbě kombinují staré i nové loutky, harampádí a hračky s nejnovějších technologií. Od dob svého vzniku, kdy Buchty a loutky rozvířily vody českého loutkového divadla svými dnes již kultovními inscenacemi, jednoznačně patří k divadelní špičce nejen v Čechách, ale i za hranicemi. Představení mělo premiéru v listopadu 2017 k 25. výročí vzniku souboru.

Čas

(Středa) 17:00 - 17:50

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

27čer19:0021:20Dánská občanská válka 2018-24Divadlo Na zábradlí / Praha

Více

Informace o akci

„Až lidstvo vymře, tak se nic nestane.“ Hra na motivy sci-fi románu předního představitele současné dánské literatury. Muž přemýšlí o příčinách nebývale krvavého konfliktu, který nelítostně rozdělil společnost, a i po stovkách let od událostí se mu jistá jeho rozhodnutí navrací v nejhorších nočních můrách. Rozhodnutí, která během války učinil, a kterých snad i lituje, třeba těch o své životní lásce, už nelze vzít zpět, ale co už se dá dělat? Vize budoucnosti, ve které se již nebude umírat a psi povedou s lidmi filozofické hovory. „Síla Dánské občanské války netkví v objevné analýze příčin válečných konfliktů a politických krizí. To, co se tvůrcům daří působivými obrazy nebývale trefně pojmenovat, je povaha lidského pokolení. Ignorance, sobeckost a neochota poučit se umožňují dějinám, aby se neustále opakovaly a zásobovaly planetu novými krvavými konflikty.“ (PETRA ZACHATÁ, Divadelní noviny, 23. 1. 2018) „Inscenace má základní pozitivní vlastnost: samozřejmou lehkost herectví, která dovoluje odstup od někdy všem známých a jindy drastických až krvavých fiktivních faktů, umožňuje jejich převedení až do hravosti, jež nepostrádá vtip založený na paradoxu, absurditě, dvojznačnosti, překvapivém pohledu z neznámé strany.“ (JIŘÍ CÍSAŘ, Lidové noviny, 23. 12. 2017)

Čas

(Středa) 19:00 - 21:20

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

27čer20:0021:15OrfeusTygr v tísni / Praha

Více

Informace o akci

Orfeus, “pěvec zrozený bohy”, úpí nad dvojí ztrátou své ženy Eurydiky. Jeho umění obdivuje celý svět: Vzrostlé kaštany přišly, topoly přišly, i kamínky z Orlice vyskákaly, aby si poslechly Orfeovy písně. Jen jeho milá zůstává v říši stínů. Inscenace inspirovaná Ovidiovými Proměnami a dalšími antickými a orfeovskými texty. „Nebeský s šesticí účinkujících (kromě Saši Rašilova a Lucie Trmíkové je to ještě čtveřice tanečníků ze skupiny 420People) rozehrávají zběsilý rej, ve kterém se odkazy na antické mýty prolínají s úvahami o smrti, lásce a o incestu.“ (VLADIMÍR MIKULKA, Divadelní noviny, 3. 10. 2017) „Funguje tu ovšem ještě jedna zásadní a podstatná záležitost: všechny akce pohybových dvojic jsou v hlubokém souladu se smyslem celého představení, nejsou jen jakýmsi ozdobným přídavkem. Jsou totiž nikdy nekončícím zápasem, bojem, v němž nejde tolik o to, porazit toho druhého, ale spíše si uvědomit sebe sama.“ (JAN CÍSAŘ, Lidové noviny, 17. 9. 2017)

Čas

(Středa) 20:00 - 21:15

Místo

Klicperovo divadlo - Šapitó

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

27čer20:0021:00RATFekete Seretlek a Studio Damúza / Praha

Více

Informace o akci

Hudebně-divadelní psychogroteska inspirovaná Orwellovým dystopickým románem 1984. V interpretaci skupiny Fekete Seretlek řídí podzemní ústrojí budoucí společnosti ta nejchytřejší zvířata: potkani! Primitivní maňáskové loutky. Potkejte se s nimi naživo z očí do dvanácti očí – jejich čenichy už o vás ví a čekají na vaši reakci! Silná hudební atmosférická složka v kontrastu s maňáskovým divadlem tvoří nový divadelní tvar, který spojuje loutkové řemeslo a experiment. Jednoduchý princip maňáskového divadla jako parafráze dnešního životního stylu a moci kapitálu jako moci nejvyšší. Stará lidová hudba se spojí s experimentálními zvuky nových hudebních nástrojů, které jsou vyvinuty a vyrobeny přímo pro inscenaci RAT. Dynamická hra, sarkasmus, hororové principy. Hraní si na divadlo – a ne hraní divadla. Skupina Fekete Seretlek – to je šest hudebníků a zároveň herců, absolventů pražské DAMU. Tradiční lidové motivy a písně z celého světa přetvářejí v nové originální tvary a kompozice. Kromě hudebních počinů sbírají domácí i zahraniční úspěchy se svojí autorskou inscenací KAR. Studio DAMÚZA působí na divadelní scéně již od roku 1999. Tato produkční a producentská jednotka podporuje neotřelé divadelníky, hudebníky a ostatní především vizuální umělce, kteří nechtějí zapadat do běžného divadelního provozu, ale chtějí objevovat, provokovat, zkoumat. Od počátku se studio orientovalo především na ambiciózní projekty studentů a čerstvých absolventů DAMU. Této linie se drží dodnes.

Čas

(Středa) 20:00 - 21:00

Místo

Divadlo Drak - Studio Labyrint

Pořadatel

Divadlo Drak

27čer21:0022:00KaffeeklatschHolektiv / Praha

Informace o akci

Kávovar svítí. Káva teče. Kaffee! Ženy sedí. Klevetí. Klatsch! Kaffeeklatsch. Divadelní představení s tancem, akrobacií a kávou.

Čas

(Středa) 21:00 - 22:00

Místo

Divadelní stan

Pořadatel

Open Air program

27čer21:0022:00Fekete Seretlekkoncert

Informace o akci

Živá hudba a divadlo v jednom. Počínaje klezmerem, napříč Švédskem, přes Balkán do Ruska, Irskem a Indií až… Skupina Fekete Seretlek, využívá a míchá, zpracovává a proměňuje tradiční lidové motivy a písně z celého světa, nechává se jimi inspirovat a přetváří je v nové originální tvary a kompozice. Akordeon, violoncello, trumpeta, kontrabas, housle, cajon a pět hlasů. Šest hudebníků a zároveň herců, absolventů různých ročníků pražské DAMU.

Čas

(Středa) 21:00 - 22:00

Místo

Divadlo Drak - Studio Labyrint

Pořadatel

Divadlo Drak

27čer(čer 27)21:2528(čer 28)0:00Terne Čhavekoncert

Informace o akci

Koncert skupiny Therne Čhave na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

27 (Středa) 21:25 - 28 (čtvrtek) 0:00

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

28čer10:0011:20FAUSTDivadlo Drak / Hradec Králové

Více

Informace o akci

Další čas: 20:00 - 21:20 V barokních kontrastech, rozkročené mezi fraškou a tragédií, pokleslostí a moralitou, představíme ve festivalové premiéře malé i velké divadlo světa, a stejně tak i malý a velký svět divadla. V této unikátní inscenaci vytvořené u příležitosti šedesátého výročí založení Divadla Drak se představuje celý soubor divadla, který připomene kočovnické, jarmareční kořeny našeho divadla. A jaké jiné téma se více hodí pro oslavu loutkářského jubilea, než téma faustovské, které je s loutkovým divadlem neodmyslitelně spjato? Příběh doktora Fausta, který upsal svou duši ďáblu, se za staletí dočkal bezpočtu lidových loutkářských variací. K těm nejslavnějším – s úctyhodnými 273 reprízami – patří představení Johanes doktor Faust, které na prknech divadla Drak zinscenoval legendární Matěj Kopecký. Právě verze, jak ji podle loutkářských tradic, starých rukopisů a Matěje Kopeckého obnovil Prof. Dr. Jindřich Veselý, se nám stala východiskem pro inscenaci, která se odkazuje nejen k našim předchůdcům z řad kočovných lidových loutkářů, ale i k nejvlastnějším tradicím našeho divadla. Stylově v divadelním šapitó!

Čas

(čtvrtek) 10:00 - 11:20

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

28čer15:3016:15O BudulínkoviDivadlo Kozlík

Informace o akci

Tradiční česká pohádka na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

(čtvrtek) 15:30 - 16:15

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

28čer16:0017:20Černá vodaKlicperovo divadlo / Hradec Králové

Více

Informace o akci

„Ve tvých očích leží / nebe, / do kterého jsme se ponořili / té noci / A bez tebe / z něj nezůstane nic, / a bez tebe / z něj nezbyde nic, / nic než tma. / Nezůstane nic než tma.“ Magická letní noc. Opuštěné koupaliště a temná hladina, ve které se zrcadlí všechny hvězdy. A dvě party mladých lidí, kteří tajně přelezou plot. Rozděluje je původ, víra i majetek. Namísto bitky následuje ale společné koupání, noční tah městem, vzájemné poznávání, dotyky a touha. Je to noc, ve které se přestupují hranice, noc, kdy se nic nezdá nemožné, noc, kdy jsi k uzoufání svobodný, noc, kdy se smazaly rozdíly mezi chudinskou čtvrtí a prominentními dcerami a synky. Frank, Leyla, Cynthia, Murat, Karim, Freddi, Olli, Aishe, Kerstin a Mehmet. Byla to noc, kdy ještě všichni věřili snům svých devatenácti let. Co z nich ale zbylo po dalších dvaceti letech? Jeden je dnes ministrem vnitra, druhý prodejcem aut, jedna ředitelkou školy, druhá pokladní v supermarketu… kde je teď Frank, ten kluk se zelenýma očima? A co je s Leylou, dcerou tureckých přistěhovalců z předměstí? Vzpomene si někdy ještě na ni a na dobu, kdy věřil, že to bude napořád? Po dvaceti letech se spolu Frank a Leyla skutečně náhodně setkávají. A v ten moment, uprostřed rušné ulice bičované temným listopadovým deštěm, se náhle zastaví čas... „Noří se / tiše / do temnoty / noří se / vedle sebe, spolu / do světa bez jazyka / bez minulosti a budoucnosti / bez hlídačů a plotů / bez původu, konta, povolání otců, vzdělání / satelitních talířů, Ježíše a Mohameda / do světa bez advokátů / developerů / bister / pekáren / masných impérií / a bez dokončených školních vzdělání / do světa / kde nezáleží na ničem / kromě vzduchu, co máš v plicích / kde nezáleží na ničem / kromě času / kdy ještě zadržíš dech / než budou muset zpátky / na druhý konec bazénu / zpátky do světa slov / a vzduchu / zpátky do světa minulosti a budoucnosti.“

Čas

(čtvrtek) 16:00 - 17:20

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

28čer17:0018:00Romské pohádkyKrutý krtek / Praha

Více

Informace o akci

Tradiční české pohádky zná každý, ale kolik znáte pohádek romských? Jsou v mnohém odlišné, ale společné mají dobrodružství, vtip a hlavně dobrý konec. Romské pohádky kombinují krátká vtipná vyprávění, romsky pherasuňi paramisi, a hrdinské pohádky, romsky viteziko paramisi. Pohádek uvidíte hned pět: Svině nevěsta vypráví o Romovi, který si díky své chytrosti vzal nejkrásnější nevěstu široko daleko, zatímco jeho soused ostrouhal. Hlavní postavou v pohádce O Preparúdovi je „největší ze všech čarodějů,“ na kterého ale vyzraje mladá Verunka. Mazaná Romčina hádanka pomůže k osvobození jejího muže z vězení. Typickým příkladem hrdinského vyprávění je pohádka o tom, Jak žil Rom s čarodějčinou dcerou, a pětici vyprávění uzavírá historka o tom, Co se Romovi zdálo a jak se mu sen nenadále splnil. Pohádky jsou doprovázeny podmanivými romskými melodiemi a hlavně živě zpívanými písničkami, jako je Andro verdan, Duj duj nebo Odi kaľi mačkica. Dětem tak nenásilnou formou přiblíží pro mnohé neznámou romskou kulturu, jejich jazyk a hudbu. Představení vychází z autentických záznamů romských vyprávění, jak je nahrála a ve své knize zachytila indoložka a zakladatelka české romistiky Milena Hübschmannová. Krutý krtek je společensky užitečné divadlo, které poutavou a hravou formou spojuje diváky s aktuálními společenskými tématy a nabízí jim sílu sdíleného okamžiku tady a teď. Zakladatelem této divadelní platformy je herec Karel Kratochvíl, absolvent Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

Čas

(čtvrtek) 17:00 - 18:00

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

28čer18:3019:20Miss AmerikaSpitfire Company / Praha

Více

Informace o akci

McKenzie Tomski je newyorský misfit, je to nenápadný i přiznaný zírač. McKenzie je královna virtuální osamělosti, stejně jako Wonder Woman bez kozaček a legálního statusu. Je to bytost tekuté identity, která s ironickým, temným, nekompromisním humorem nabourává americká klišé. McKenzie je z rodu vyděděnců, ztracenců, těch, kdo stojí ve stínu, v šedé zóně, a sní svůj americký sen o tom, že „to jednou dokážou“. Multimediální projekt Miřenky Čechové a Martina Tvrdého předvádí syrový obraz života na Manhattanu skrze koláž hudby, textu, rapu, slamu, stand upu, performance, fotografií Vojtěcha Brtnického a komiksu malajského kreslíře Chin Yewa. Symbióza všech složek přináší autentický příběh ženy, která se zamilovala do města, v němž je cizincem. Miřenka Čechová je tanečnice, choreografka, režisérka a nově i spisovatelka – projekt volně navazuje na její stejnojmennou knihu Miss AmeriKa, která letos vychází v malém artovém nakladatelství wo-men. Spitfire Company je umělecká skupina zahrnující fyzické, experimentální a taneční divadlo. Mezi charakteristické znaky tvorby patří kladení důrazu na fyzické jednání na jevišti, experimentování s novými divadelními prostředky, existenciální rovina postav, snaha o propojování různých žánrů a hledání nových vizuálních podnětů.

Čas

(čtvrtek) 18:30 - 19:20

Místo

Divadlo Drak - hlavní scéna

Pořadatel

Divadlo Drak

28čer19:0020:30Strach jíst dušiNárodní divadlo Brno

Více

Informace o akci

V kabaretní romanci s pohádkovými rysy, jejímž základním východiskem je původní scénář legendárního filmového tvůrce Rainera Wernera Fassbindera, ožívá něžně brutální motiv milostného setkání dvou diametrálně odlišných světů. S ironickým nadhledem sebevědomé režijní gesce Jana Friče, v razantně imaginativní scénografii Jana Štěpánka a za přítomnosti arabského tanečního kvarteta i mnoha hitů soudobé německé pop music bude odvyprávěn příběh, o němž jistě snilo mnoho žen: Popelka za zenitem a ze servisu šejk. Love story navzdory. O překážkách, jež pod kopyta milenců pokládá nepřející společnost, a nezřídka i oni sami, i o lásce, jež horory přináší. „Představení dominovaly výkony Ivany Hloužkové a Romana Blumaiera. Ivana Hloužková si roli šedesátileté vdovy vychutnávala. Ve tváři smutek samoty a na rtech lehký smích drobnými krůčky brázdila jeviště. Dobrotou duše zdolávala veškerá protivenství. Její humor byl neodolatelný.“ (JAROSLAV TUČEK, Divadelní noviny, 1. 5. 2017)

Čas

(čtvrtek) 19:00 - 20:30

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

28čer19:0020:15Maryša LIVE! Studio Damúza / Praha

Informace o akci

Kde jinde si domluvit schůzku než v kavárně. Kde jinde si s někým popovídat než v kavárně. Kde jinde někoho otrávit kávou než… Známý příběh na specifickém místě a ve specifické době otevírá nová témata a bourá hranice jevištního prostoru. Může být tak blízko, že by se vás klidně mohl i dotknout – nebo vy jeho. Můžete ucítit povědomě hořkou pachuť kávy na jazyku nebo ochutnat kousek ze sladkého svatebního dortu. Není Maryša kdysi, je teď – LIVE.

Čas

(čtvrtek) 19:00 - 20:15

Místo

U Kohouta

Pořadatel

Open Air program

28čer20:0021:15OrfeusTygr v tísni / Praha

Více

Informace o akci

Orfeus, “pěvec zrozený bohy”, úpí nad dvojí ztrátou své ženy Eurydiky. Jeho umění obdivuje celý svět: Vzrostlé kaštany přišly, topoly přišly, i kamínky z Orlice vyskákaly, aby si poslechly Orfeovy písně. Jen jeho milá zůstává v říši stínů. Inscenace inspirovaná Ovidiovými Proměnami a dalšími antickými a orfeovskými texty. „Nebeský s šesticí účinkujících (kromě Saši Rašilova a Lucie Trmíkové je to ještě čtveřice tanečníků ze skupiny 420People) rozehrávají zběsilý rej, ve kterém se odkazy na antické mýty prolínají s úvahami o smrti, lásce a o incestu.“ (VLADIMÍR MIKULKA, Divadelní noviny, 3. 10. 2017) „Funguje tu ovšem ještě jedna zásadní a podstatná záležitost: všechny akce pohybových dvojic jsou v hlubokém souladu se smyslem celého představení, nejsou jen jakýmsi ozdobným přídavkem. Jsou totiž nikdy nekončícím zápasem, bojem, v němž nejde tolik o to, porazit toho druhého, ale spíše si uvědomit sebe sama.“ (JAN CÍSAŘ, Lidové noviny, 17. 9. 2017)

Čas

(čtvrtek) 20:00 - 21:15

Místo

Klicperovo divadlo - Šapitó

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

28čer(čer 28)20:3529(čer 29)0:00Jazz Policekoncert

Informace o akci

Večerní koncert skupiny Jazz Police na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

28 (čtvrtek) 20:35 - 29 (Pátek) 0:00

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

29čer10:0012:30Radúz a MahulenaKlicperovo divadlo / Hradec Králové

Více

Informace o akci

„Dvě knížata se v zášti potýkala, než zrozen Radúz a Mahulena, o jejichž strastech dnes vám povím vše…“ Slavné české poetické drama, které na motivy slovenské pohádky napsal Julius Zeyer v roce 1896, se vrací na jeviště Klicperova divadla. A spolu s ním Radúz, magurský kralevic, který při pronásledování tajemného bílého jelena zabloudí do tatranského království, zapovězeného místa, kde žije Mahulena, krásná a dobrá princezna, spolu se svými sestrami Prijou a Živou a s královskými rodiči, tatranským vladařem Stojmírem a jeho krutou a nelítostnou ženou Runou. Právě ta propukajícímu okouzlení a lásce Radúze a Mahuleny nepřeje, protože dodnes žárlí na princovu matku, krásnou královnu Nyolu, kterou kdysi miloval i Runin manžel Stojmír. Oběma milencům tak stojí v cestě nejen překážky z minulosti a nepřátelství znesvářených rodů, ale i ženská ješitnost a zhrzenost. Radúz je uvězněn na vrcholku jednoho z tatranských štítů a zdá se, že temná kouzla a zlé kletby nic nepřekoná. Ale co by to bylo za pohádkový příběh, kdyby se neukázalo, že přes všechna protivenství a překážky je láska mnohem silnější než okovy na Orlí skále a tlukot zamilovaného srdce prostoupí i kůrou začarovaného topolu… Vraťte se do časů magických příběhů a báchorek, oslavujte s námi lásku, čistotu a dobro, které vždy dokáže porazit nenávist, nechte se unést krásou Zeyerova jazyka a připomeňte si jedno ze základních děl naší národní dramatické literatury, které se od své premiéry v roce 1898 znovu a znovu vrací na česká jeviště. „Mahuleno, jak mocné kouzlo vane z tvých rtů? Jsem náhle jako změněn, co se se mnou dělo? Už nejsem, kdo jsem byl, jsem s tebou jedno, cos nového, co nikdy nebylo a co teď bude věčně, se ve mně ozývá! Jako bys ve mne byla vešla! Jen tvými zraky hledět dovedu teď a tvým jen dýchat dechem! Vše moje myšlení jen tvoje jest a jeden tlukot pojí naše srdce…“

Čas

(Pátek) 10:00 - 12:30

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

29čer11:0011:50Svět z papíruHudebně-taneční spolek HTSpE / Praha

Více

Informace o akci

Další čas: 14:00 - 14:50 Interaktivní hravé představení pro čtyři tanečníky, jednoho hudebníka, děti a tisíc listů papíru. Arch papíru A4 odkazuje k úřadu, kanceláři, povinnosti. Ministři, soudci a úředníci přenášejí vysoké a těžké stohy spisů sem a tam a přitom funí. Černé na bílém, to je směrodatné. Papír sám je přitom jedním z posledních přírodních materiálů naší civilizace. Strohá A4 ožívá, když ji zmačkáme. Zjišťujeme, že má paměť – paměť hmoty a tvaru. Papír stárne a brázdí ho vrásky jako tvář starého člověka. Nikdy už nebude tak rovný a hladký, jako když byl nový. Ztrácí bílou novost, avšak získává paměť příběhů, které do něj byly vepsány. Choreografka Mirka Eliášová ve svém konceptu osvobodila listy uvězněné v balíku a vypustila na svět obživlou bílou lavinu. Čtyři tanečníci i přítomné děti na jevišti zažijí dobrodružství objevování prostoru, pohybu, bezmezné inspirace a čiré radosti prostřednictvím obyčejného kousku papíru. Hudebně taneční spolek HTSpE je platformou pro vznik a uvádění hudebně tanečních komponovaných pořadů pro děti i dospělé, často s fyzickým vtažením diváka do děje na jevišti. Projekty vznikají v úzké spolupráci skladatele a choreografa. Je kladen důraz na jednotu myšlenek a podporu nových postupů jak technologických (elektroakustická hudba) tak tvůrčích (experimentování zejména v počáteční fázi tvorby – hledání pohybového materiálu pomocí cílených improvizací a podpora osobnosti a osobitosti spolupracujících tanečníků).

Čas

(Pátek) 11:00 - 11:50

Místo

Divadlo Drak - plenér

Pořadatel

Divadlo Drak

29čer15:0015:45Haló? Je tam někdo?projekce

Informace o akci

Jak vidí svůj život dnešní děti? Co by sdělily o sobě, o lidech a celé zeměkouli těm, kteří možná žijí na jiných planetách nebo ve vesmíru? Jak by jim jednoduše popsaly, co je to tanec? Krátký dokument určený dospělým i dětem, kteří milují sci-fi, tanec a další dobrodružství.

Čas

(Pátek) 15:00 - 15:45

Místo

Divadlo Drak - šapitó

Pořadatel

Divadlo Drak

29čer15:3016:15O LuciáškoviDivadlo Kozlík

Informace o akci

Odpolední pohádka na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

(Pátek) 15:30 - 16:15

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

29čer17:0018:00LetciWariot Ideal / Praha

Více

Informace o akci

Muži létající na křídlech 311. bombardovací perutě RAF neváhali vyměnit své životy v boji za své nejbližší i okupované Československo. Představení vzdává hold „bezejmenným hrdinům“ s veškerou úctou, částečně s patosem, ale rozhodně s humorem sobě vlastním. Letadla v měřítku 1:18, dobové filmové záznamy, věrné kostýmy i rekvizity, to vše na dosah diváků. Po zdánlivě nekonečném výcviku a nudných hodinách angličtiny se čeští letci přeci jen ocitají v útrobách těžkých pomalých bombardérů, snadných cílů pro německé stíhačei i pozemní protivzdušnou obranu třetí říše. V září 1940 zahajuje činnost československá 311. bombardovací peruť, která má za úkol provádět noční nálety na střediska německého průmyslu. 23. září 1940 poprvé zaútočila na Berlín. Zásluhy těchto posádek se nepoměřují počtem sestřelů či svržených pum, ale jejich vytrvalým odhodláním riskovat a opakovaně se vracet nad nepřátelské území. „Třistajedenáctka“ utrpěla největší ztráty mezi všemi čs. leteckými jednotkami ve 2. světové válce. V Čechách jsou přitom jména těchto letců takřka zapomenuta. Představení je věnováno památce těch, kteří nenechali svůj osud a osud celé Evropy na ostatních, ale sami převzali odpovědnost. Wariot Ideal působí na české alternativní scéně od roku 2009. Má na kontě mnoho jedinečných, povětšinou komediálně laděných děl. Věnuje se tvorbě pro dospělé i děti, jeho domovskou scénou je pražské divadlo Alfred ve dvoře. Pravidelně se účastní významných festivalů, svou tvorbu představuje i v zahraničí.

Čas

(Pátek) 17:00 - 18:00

Místo

Divadlo Drak - Studio Labyrint

Pořadatel

Divadlo Drak

29čer19:0021:15Besame Mucho aneb Čo sa skrýva v kufriBratislava

Více

Informace o akci

Ulice kdesi před hlavní stanicí, před stanicí zvláštní náhodní chodci, zapomenutý drahý kufr na chodníku, vedle kufru bezdomovec, kdysi populární hudebník a zpěvák Koki a legendární sentimentální latinskoamerická píseň Besame mucho v jeho interpretaci jsou ústředními tématy nejnovější trpké komedie Stanislava Štepky. Dramatik Štepka v nové hře s exotickým názvem Besame mucho působivě a vtipně rozehrává zajímavé, pestré osudy a spletité příběhy lidí z nejsoučasnější současnosti nedaleko anonymní slovenské stanice. Chodci, kteří náhodně procházejí kolem tajemného kufru, zároveň nepřímo přicházejí k hudebníkovi a zpěvákovi bezdomovci Kokimu se svými trpce směšnými životními příběhy. Všichni jsou zvědaví nejen na bezdomovce Kokiho, ale také na původ a hlavně obsah kufru – a my se zase přes jejich reakce nepřímo dozvídáme o jejich lidském původu a obsahu. Nakonec ovšem nejde o obsah kufru, ale o ten obsah v nás. „Tradične kvalitná je inscenácia však z hľadiska herectva všetkých členov súboru, réžie Ondreja Spišáka, scénografie Františka Liptáka, kostýmov Kataríny Hollej či hudby Juraja Haška atď.“ (DAGMAR INŠTITORISOVÁ, kultura.pravda.sk, 21. 11. 2017)

Čas

(Pátek) 19:00 - 21:15

Místo

Klicperovo divadlo - hlavní scéna

Dlouhá 99/9

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

29čer19:0022:00Dynastie (Lehman Brothers)Divadlo Husa na provázku / Brno

Více

Informace o akci

V roce 1844 přišel do New Yorku s jediným kufrem. Otevřel maličký obchod a po něm přišli do Spojených států ještě jeho dva bratři. Záhy vybudovali byznys, na jehož konci stála čtvrtá největší banka v USA. Její pád v roce 2008 a rekordní bankrot ve výši 200 miliard dolarů spustil celosvětovou hospodářskou krizi, jejíž důsledky na vlastní kůži dodnes cítí lidé po celém světě. Fascinující portrét židovské německé rodiny jako skalpel otevírá útroby historie USA a omračujícím způsobem zachycuje dějiny kapitalismu. Ve Francii inscenace této hry získala cenu divadelní kritiky a nominaci na prestižní cenu Moliere. V Itálii uhranula kritiku i diváky - získala 5 cen Ubu. „Hru nelze pojednat jen jako rodovou ságu židovských přistěhovalců odněkud z Bavorska, neboť rodina Lehmanova je záhy vtažena a vpletena do osudů celé země a do prudkého civilizačního rozvoje Ameriky i světa v 19. a 20. století. Právě s tímto nepsaným požadavkem se Dočekalova režie vyrovnává znamenitě, a tak jsme – především v první části – svědky atraktivní třaskavé směsice amerických snů a tragédií.“ (JOSEF MLEJNEK, Divadelní noviny, 27. 6. 2017)

Čas

(Pátek) 19:00 - 22:00

Místo

Klicperovo divadlo - Studio Beseda

Mýtská

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

29čer20:0021:15OrfeusTygr v tísni / Praha

Více

Informace o akci

Orfeus, “pěvec zrozený bohy”, úpí nad dvojí ztrátou své ženy Eurydiky. Jeho umění obdivuje celý svět: Vzrostlé kaštany přišly, topoly přišly, i kamínky z Orlice vyskákaly, aby si poslechly Orfeovy písně. Jen jeho milá zůstává v říši stínů. Inscenace inspirovaná Ovidiovými Proměnami a dalšími antickými a orfeovskými texty. „Nebeský s šesticí účinkujících (kromě Saši Rašilova a Lucie Trmíkové je to ještě čtveřice tanečníků ze skupiny 420People) rozehrávají zběsilý rej, ve kterém se odkazy na antické mýty prolínají s úvahami o smrti, lásce a o incestu.“ (VLADIMÍR MIKULKA, Divadelní noviny, 3. 10. 2017) „Funguje tu ovšem ještě jedna zásadní a podstatná záležitost: všechny akce pohybových dvojic jsou v hlubokém souladu se smyslem celého představení, nejsou jen jakýmsi ozdobným přídavkem. Jsou totiž nikdy nekončícím zápasem, bojem, v němž nejde tolik o to, porazit toho druhého, ale spíše si uvědomit sebe sama.“ (JAN CÍSAŘ, Lidové noviny, 17. 9. 2017)

Čas

(Pátek) 20:00 - 21:15

Místo

Klicperovo divadlo - Šapitó

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

29čer21:0023:00Václav Havel: Moc bezmocnýchDivadlo Feste / Brno

Informace o akci

Po osmi letech se vracíme k Havlovi s jeho otázkou, zda-li stavíme obnovu posttotalitní společnosti na „vztahu k sobě samému, k druhým lidem, k univerzu“. Nebudujeme spolu s dalšími posttotalitními zeměmi jen další, jiný druh totality?

Čas

(Pátek) 21:00 - 23:00

Místo

Bude upřesněno

Pořadatel

Open Air program

29čer(čer 29)21:2030(čer 30)0:00Circus Brotherskoncert

Informace o akci

Koncert skupiny Circus Brothers na letní scéně Klicperova divadla.

Čas

29 (Pátek) 21:20 - 30 (Sobota) 0:00

Místo

Klicperovo divadlo - Letní scéna

Pořadatel

Klicperovo divadlopredprodej@klicperovodivadlo.cz Dlouhá 99/9, 500 03 Hradec Králové

Stáhnout vše jako soubor ICS
X