Hostující režisér je domácí mazlíček: rozhovor s Davidem Drábkem

Rozmarné povídání s enfant terrible v nejlepších letech. Někdejší umělecký lodivod Klicperova divadla představuje duo nejnovějších přírůstků do svého režijního portfolia, poodhaluje tajemství autorské tvorby, nahlíží do koule věštecké. Příjemné počtení přeji!

Davide, loni jsi uzavřel svojí éru klicpeřího uměleckého vedení a do sezony letošní tak vlétnul jako hostující režisér. V čem spatřuješ rozdíl a jaké jsou výhody i nevýhody změny statu quo?

Pouhé výhody. Když jsi v Hradci coby hostující režisér, je to bezmála jak lázeňský pobyt s teatrálními procedurami dopoledne – a pak klid. Žádná šéfovská zodpovědnost. Hostující režisér je domácí mazlíček.

Představil bys prosím blíže dvojici svých inscenací z letošního programu?

Shakespearův Sen noci svatojánské fúzovaný filmem Čas probuzení. Koncepci ovlivnila zkušenost se ztrátou osoby z nejbližší rodiny. Nu  a Labichova jednoaktovka přesunutá do Prahy. Nejprve verze z roku 1918 – a v druhé půli kalné ráno po zvolení Zemana prezidentem v letošním roce.

Co je spojuje a v čem se naopak liší, a jaké mají místo v kontextu Tvé umělecké tvorby?

To je mi úplně ukradené. Přeci nebudu brát práci teatrologům. Pojímám to jako něžné loučení s divadlem, které miluju a dal jsem mu veškerou svoji dovednost.

Divadelní tam-tamy zvěstují, že jsi nedávno dokončil novou hru, poodhalíš prosím čtenářům Hadriána nějaké podrobnosti?

Hra se jmenuje „Kanibalky : SOUMRAK SAMCŮ“ a podle reakcí prvních čtenářů se mi vrátila chuť do psaní jako hrom. Bylo to skutečně euforické bušení do klávesnice. Každopádně jde o tuze nekorektní jízdu dvou policejních komisařek Iggy a Diany a cokoliv vykecat by bylo škoda. Má to potenciál na žalobu od jistých politiků pro urážku na cti. V půlce října vás zvu na premiéru do Rokoka.

A jak se má linie Tvé tvorby věnovaná mladším divákům? Vyvíjí se nějak v souvislosti s mentálním růstem Tvojí dcery Justýny?

Vyloženě pro děti teď nic nechystám, ale Justýně je dvanáct a můžu ji, tedy až na brutálnější výjimky, vodit na svoje dosavadní inscenace.

Pomáhá Ti dcera v orientaci v současné popkultuře a udržuje v duševní mladosti?

Ano, jste prostě nuceni popasovat se s youtubery. Moderní hudba mi nevadí, jsou to beztak remixy skladeb z mojí puberty. Nu a přítelkyně Anežka taky není zrovna seniorka, takže děkuji za optání, otužuji se.

Jak se těšíš na vlastní budoucí existenci v mikrokosmu Městských divadel pražských, co Tě tam čeká a co pro ně naopak chystáš?

Těším se velmi, máme s pány Přibylem a Dočekalem smělé plány a chuť otisknout se do historie MDP silnými tituly. Dramplán ještě není oficiálně venku, tak mohu prozradit jen to, že mým druhým kusem je slavná ruská perla a že se v ústředních rolích představí Pavla Tomicová a Václav Kopta. S Darkem Králem a Tomášem Belkem chystáme dva velké hudební projekty, rád bych měl svoji talk show a taky masterclass pro začínající dramatiky.

X